Firmy chcące zatrudnić osoby zza wschodniej granicy nie będą musiały sprawdzać, czy na oferowane im miejsce pracy znajdzie się odpowiedni kandydat z Polski. Warunkiem skorzystania z takiej uproszczonej procedury będzie wcześniejsze zatrudnienie cudzoziemca przez co najmniej 3 miesiące na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy. Tak wynika z przygotowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozporządzenia w sprawie określenia przypadków, w których zezwolenie na pracę cudzoziemca wydawane jest bez względu na szczegółowe warunki wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców. Ma wejść w życie w ciągu 14 dni od dnia ogłoszenia.
Od 1 lutego cudzoziemcy pochodzący z państw graniczących z Polską, tj. Ukrainy, Białorusi i Federacji Rosyjskiej, nie muszą posiadać zezwolenia na pracę, jeżeli będą ją wykonywać nie dłużej niż sześć miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Pracodawcy mają jedynie obowiązek zarejestrowania (bezpłatnie) oświadczenia o zamiarze powierzenia im pracy.
Zdaniem ekspertów zawarta w projekcie rozporządzenia propozycja resortu pracy ułatwi zatrudnienie cudzoziemców.
- Po 3 miesiącach przedsiębiorca zna jakość pracy cudzoziemca. Jeśli mu ona podoba nie będzie miał oporów, aby zatrudnić go na podstawie zezwolenia na pracę bez konieczności przechodzenia testu rynku pracy - mówi Stanisław Mirecki, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Budowniczych Domów.
Reklama
Dodaje, że taki test jest bardzo uciążliwy dla przedsiębiorców. Polega na sprawdzeniu, czy na oferowane cudzoziemcowi miejsce nie znajdzie się odpowiedni kandydat z Polski. Pracodawca powinien też przedstawić dokumenty (najczęściej faktury) potwierdzające podjęcie przez niego działań w zakresie powierzenia pracy miejscowym bezrobotnym.
Dalsze ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców są zawarte w uchwalonej już przez Sejm nowelizacji tzw. ustawy zatrudnieniowej. Przewiduje m.in, że procedura zatrudnienia cudzoziemca ma być jedno-, a nie dwuetapowa. Obecnie przedsiębiorca najpierw stara się o uzyskanie od wojewody przyrzeczenia zatrudnienia cudzoziemca, a następnie o zezwolenie na jego zatrudnienie. Przyrzeczenia mają być zlikwidowane.