Z oficjalnych danych wynika, że średni czas poszukiwania nowej pracy w Singapurze trwa zaledwie 8 tygodni. To najlepszy wyniki na świecie. Jak na tle najlepszych wypadła Polska?
ikona lupy />
Bloomberg

Cięcia miejsc pracy w Singapurze mogą być na najwyższym poziomie od 2009 roku, ale bezrobocie w tym kraju to najmniejsze ze zmartwień mieszkańców tego państwa. Oficjalne dane pokazują, że poszukiwanie pracy trwa tu zaledwie 8 tygodni - podaje Bloomberg.

Pomimo dużych cięć etatów lokalni politycy uspokajają, wskazując na wyniki najnowszych badań, z których wynika, że Singapur pozostaje nadal liderem pod względem czasu poszukiwania pracy. Przeciętny okres bezrobocia dla osób poszukujących pracy w ubiegłym roku był najkrótszy na świecie i wynosił zaledwie osiem tygodni. To ponad dwukrotnie krócej niż w Australii, która znalazła się na czwartej pozycji w zestawieniu. Tuż na Singapurem, z nieco powyżej 9-tygodniowym okresem poszukiwania pracy był Hongkong, a kolejne przypadło Stanom Zjednoczonym (prawie 11 tygodni).

Reklama

Nawet dla starszych pracowników rynek pracy nie rysuje się w czarnych barwach. W Singapurze, podobnie jak w większości krajów świata, pracownicy w podeszłym wieku są narażeni na największe ryzyko utraty pracy. Jednak i oni nie mieli większych kłopotów ze znalezieniem zajęcia. Przytłaczająca większość (98 proc.) tych, którzy osiągnęli wiek emerytalny (62 lata), w ubiegłym roku otrzymała propozycję ponownego zatrudnienia.

Stopa bezrobocia w Singapurze może wspiąć się powyżej 3 proc. po raz pierwszy od 2010 roku. Obecnie wynosi zaledwie 2,1 proc.

Jak długo poszukuje się pracy w Polsce?

Sytuacja na rynku pracy w Polsce na tle globalnych liderów nie wygląda najlepiej. W Singapurze poszukiwanie pracy trwa średnio 1,5 miesiąca. Według najnowszych dostępnych danych średniorocznych GUS, w Polsce w 2015 r. poszukiwanie pracy trwało ponad rok (12,3 miesiąca). Stopa bezrobocia w grudniu 2015 r. wyniosła 9,7 proc. Pod koniec ubiegłego roku sytuacja poszukujących pracy mogła się nieco poprawić, ponieważ na koniec 2016 r. bezrobocie spadło do 8,3 proc.

W poszczególnych województwach czas poszukiwania pracy był zróżnicowany. Najkrócej (8,4 miesiąca) poszukiwali zatrudnienia pracownicy w woj. lubuskim. Natomiast najtrudniej o pracę było na Podlasiu, gdzie pracownik był bez pracy przeciętnie ponad rok i 3 miesiące (15,2 miesiąca).