Warszawa, 23.02.2017 (ISBnews) - BGK Nieruchomości (BGKN) podpisał listy intencyjne z wojewodą małopolskim oraz prezydentem Krakowa ws. pozyskania nieruchomości w Krakowie, Skawinie i Tarnowie, na których będą mogły powstać mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus. Dzięki porozumieniu ich liczba wzrosła do ok. 1 000 na terenie województwa.
"Około tysiąca nowoczesnych mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności może w najbliższym czasie powstać w województwie małopolskim w ramach programu Mieszkanie Plus. Do pozyskanych wcześniej gruntów w Skawinie, Trzebini i Chrzanowie dołączyły kolejne nieruchomości w Krakowie, Skawinie i Tarnowie. To efekt listów intencyjnych podpisanych 23 lutego przez BGK Nieruchomości S.A. z wojewodą małopolskim Józefem Pilchem oraz prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim" - czytamy w komunikacie.
Listy intencyjne zakładają współpracę w celu realizacji projektów inwestycyjnych obejmujących budownictwo mieszkaniowe oraz infrastrukturę społeczną i techniczną – zarówno na terenie samego Krakowa, jak i całego województwa małopolskiego. Porozumienia dotyczą nieruchomości wstępnie wytypowanych przez Małopolski Urząd Wojewódzki (w Krakowie, Skawinie i Tarnowie) oraz Urząd Miasta Krakowa (w Krakowie Podgórzu), podano również.
"Dzięki aktywnej postawie instytucji rządowych, w tym urzędów wojewódzkich i spółek z udziałem Skarbu Państwa, a także jednostek samorządu terytorialnego, dysponujemy już potencjałem budowy około 60 tys. nowoczesnych mieszkań czynszowych w ponad 70 miastach w całej Polsce. Ta liczba cały czas rośnie. Nasza oferta jest elastyczna i dostosowana do lokalnych potrzeb. Dzięki temu inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus powstawać będą zarówno w wielohektarowych działkach w największych miastach Polski, jak i na mniejszą skalę – w średniej wielkości miejscowościach, dysponujących dobrze skomunikowanymi lokalizacjami i rozwijającym się rynkiem pracy" - powiedział prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz, cytowany w komunikacie.
Listy intencyjne dotyczące wytypowanych przez województwo małopolskie i miasto Kraków działek, są wstępem do przeprowadzenia szczegółowych analiz, niezbędnych w przypadku każdego procesu inwestycyjnego. Uzyskanie pozytywnej oceny ekonomicznej i prawnej inwestycji na wskazanych gruntach pozwoli na określenie programu funkcjonalnego ich zabudowy oraz ewentualne zawarcie ostatecznych umów inwestycyjnych, wyjaśniono.
Inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus realizowane są na zasadach rynkowych, bez angażowania pieniędzy podatników. Budowa pierwszych mieszkań ruszyła w grudniu ub.r. w Białej Podlaskiej i Jarocinie. Wkrótce ogłoszony zostanie otwarty konkurs na rozwiązania architektoniczne i technologiczne, którego celem jest uzyskanie optymalnych propozycji układu przestrzennego i koncepcji materiałowo-technicznych dla modelowego zespołu budynków mieszkalnych w ramach programu Mieszkanie Plus.
(ISBnews)