Na 4,5 lata więzienia skazał w czwartek sąd w Madrycie byłego szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Rodrigo Rato za sprzeniewierzenie funduszy hiszpańskiej grupy bankowej Bankia za pomocą służbowych kart kredytowych. Oprócz niego skazano 65 osób.

Oprócz Rato oskarżeni byli szefowie i członkowie rad nadzorczych w banku Caja Madrid, jednej z kas oszczędnościowych, które w 2011 roku w wyniku fuzji utworzyły grupę Bankia. Rato stał na czele grupy Bankia w latach 2010-12.

Najwyższą karę - sześciu lat pozbawienia wolności - sąd orzekł wobec byłego szefa rady nadzorczej Caja Madrid i poprzednika Rato, Miguela Blesy.

Dwaj szefowie w latach 2003-12 wydali na cele prywatne, w rodzaju safari w Afryce czy zakup biżuterii i innych artykułów luksusowych, ponad 15 mln euro.

Pozostałe osoby zostały w czwartek skazane na kary od trzech miesięcy do sześciu lat więzienia.

Rato w latach 2004-2007 był dyrektorem zarządzającym MFW i ważną postacią w rządzącej w Hiszpanii konserwatywnej Partii Ludowej (PP). Do 2004 roku był wicepremierem ds. gospodarczych i ministrem gospodarki, a w skład rządu po raz pierwszy wszedł w 1996 roku.

Skandal związany z używaniem korporacyjnych kart bankowych wybuchł w styczniu 2015 roku i pociągnął za sobą wystąpienie z Partii Ludowej Rato, który był człowiekiem stojącym blisko przywódcy PP i premiera Mariano Rajoya.