Prawo i Sprawiedliwość złożyło wniosek o odrzucenie przez Sejm w pierwszym czytaniu poselskiego projektu nowelizacji kodeksu drogowego.

Przygotował go klub Kukiz'15. Jego posłowie zaproponowali, aby czasowo można było wyrejestrować wszystkie pojazdy. Teraz taką możliwość mają tylko właściciele pojazdów wykorzystywanych najczęściej w działalności gospodarczej. To ciężarówki (auta o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony), ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy. Można je wycofać z ruchu na dwa miesiące do czterech lat. W tym czasie ich właściciele płacą maksymalnie 5 proc. wysokości składki ubezpieczenia OC.

Kukiz'15 chce wyrównania praw wszystkich właścicieli pojazdów, wskazując, że ograniczenia w wyrejestrowaniu są szczególnie uciążliwe m.in. dla posiadaczy pojazdów kolekcjonerskich i historycznych, remontowanych czy wykorzystywanych sezonowo, np. motocykli. Dodatkowym argumentem jest gwałtowny wzrost cen OC w 2016 r.

Takie rozwiązanie krytykowali wcześniej m.in. ubezpieczyciele, wskazując, że skutkiem zmiany może być spadek bezpieczeństwa na drogach i wzrost liczby kierowców, którzy mimo czasowego wyrejestrowania będą się takimi pojazdami wciąż poruszać. Na możliwość nadużyć uwagę zwracali też posłowie w czasie dzisiejszego pierwszego czytania projektu Kukiz'15.

Rozszerzenie czasowego wyrejestrowania na wszystkie pojazdy to tylko mały element propozycji tego klubu poselskiego. Projekt wprowadza przede wszystkim zmiany w relacji policja - kierowcy. Jedna z ważniejszych to ograniczenie prawa funkcjonariuszy do zatrzymania auta tylko przy uzasadnionym podejrzeniu, że kierujący popełnił wykroczenie lub przestępstwo albo kierujący lub pojazd zagrażają bezpieczeństwu w ruchu drogowym. To oznaczałoby w praktyce zniesienie kontroli prewencyjnych.

Takie rozwiązanie skrytykowały wszystkie pozostałe kluby poselskie.

Jednak tylko PiS złożył wniosek o odrzucenie projektu ustawy w pierwszym czytaniu. Co ciekawe, propozycję Kukiz'15 dotyczącą czasowego wyrejestrowania poparło wcześniej Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.