Warszawa, 08.03.2017 (ISBnews) - PCC Rokita zakłada nakłady inwestycyjne w kolejnych latach na poziomie prawdopodobnie równym lub wyższym niż w ostatnich latach, podała spółka. W latach 2014-2016 Grupa inwestowała ok. 120-150 mln zł rocznie.
"Grupa na podstawie wstępnych analiz uwzględniających w najbliższych latach inwestycje w zdolności produkcyjne w segmencie Chloropochodne oraz segmencie Poliuretany, a także inne inwestycje będące aktualnie w fazie analiz, zakłada że istotnie prawdopodobne są wydatki inwestycyjne na poziomie równym bądź wyższym od średniego poziomu z ostatnich lat" - czytamy w raporcie rocznym.
W segmencie Poliuretany (ok. połowy sprzedaży Grupy do klientów zewnętrznych w 2016 r.) Grupa planuje oddać do użytku w 2017 r. trzy nowe inwestycje: instalację do produkcji polioli poliestrowych (13 tys. ton/rok), instalację do produkcji systemów poliuretanowych (ok. 15 tys. ton/rok), ciąg polioli polieterowych do produkcji półproduktów (co najmniej 5 tys. ton/rok w przeliczeniu na finalny produkt), podano także.
Produkcja polioli poliestrowych stanowi nowy rozdział w portfolio produktowym Grupy. Systemy poliuretanowe zawierają się w ofercie Grupy, dodatkowa instalacja wzbogaci portfolio o wielkotonażowe systemy poliuretanowe, natomiast inwestycja w ciąg produkcyjny półproduktów do polieterów jest rozszerzeniem bieżących działalności i mocy produkcyjnych, wyjaśniono.
"Grupa zamierza zwiększać zdolności produkcyjne i portfel produktów [segment Poliuretany] w kolejnych latach, jakkolwiek szczegółowe plany będą rozważane indywidualnie. Bez wątpienia historia ostatnich lat wskazuje, że Grupa jest w stanie identyfikować możliwości biznesowe i jest skłonna dokonywać odpowiednich do nich inwestycji" - czytamy dalej.
Natomiast w segmencie Chloropochodne (ok. 1/3 udziału w sprzedaży zewnętrznej w 2016 r.) przeprowadzona w 2015 roku konwersja technologii produkcji chloru na membranową, przynosić będzie dalsze korzyści ekonomiczne i ekologiczne, w tym przede wszystkim poprzez ograniczanie energochłonności. Inwestycje w segmencie ukierunkowane są na dalsze zwiększanie mocy produkcyjnych elektrolizy w przeliczeniu na ług sodowy do poziomu ok. 200 tys. ton/rok (tj. 180 tys. ton chloru/rok) wobec obecnych 168 tys. ton/rok (tj. 153 tys. ton chloru/rok). We wczesnym stadium są także analizy dotyczące możliwości dalszej rozbudowy elektrolizy, wskazano także w raporcie.
"Równocześnie nastąpi kolejna rozbudowa instalacji tlenku propylenu z 45 tys. ton/rok, osiągniętych dzięki rozbudowie w 2016 r., do planowanych 50 tys. ton/rok w roku 2017. Inwestycja pozwoli na zwiększenie integracji pionowej spółki, produkowany tlenek propylenu zużywany jest wewnętrznie przede wszystkim do produkcji polioli, ale również w nieznacznej części do produkcji fosforo- i naftalenopochodnych. Inwestycja w zwiększenie mocy produkcyjnych instalacji tlenku propylenu jest podyktowana rosnącym potencjałem rynku polioli i planami rozwojowymi spółki, związanymi z tym segmentem rynku" - czytamy dalej.
PCC Rokita zajmuje się produkcją i handlem produktami chemicznymi. Spółka jest notowana na rynku głównym GPW od 2014 r.
(ISBnews)