"Generalnie ilość gromadzonych danych zwiększa się co roku" – stwierdził w Senacie admirał Rogers. "Dane te mają bezpośredni wpływ na coraz więcej naszych działań; ich waga wciąż rośnie" – dodał.

Informacje i dane dotyczące cudzoziemców są gromadzone przez NSA zgodnie z przepisami ustawy o wywiadzie zagranicznym z 1978 r. (The Foreign Intelligence Surveillance Act of 1978; FISA) i poprawkami wprowadzonymi do tego aktu po zamachach 11 września 2001 r. Chodzi w szczególności o paragraf 702 w rozdziale VII ustawy FISA, który określa zasady postępowania w wypadku namierzania osób przebywających poza granicami Stanów Zjednoczonych, ale niebędących obywatelami USA.

Regulacje wymienione w paragrafie 702 są uważane za jedne z najbardziej kontrowersyjnych wśród przepisów rozszerzających uprawnienia agencji wywiadu, jakie przyjęto w ostatnich latach. Zwolennicy ochrony prywatności wyrażają obawy, że władze nadużywają tych przepisów, podczas gdy specjaliści w sferze bezpieczeństwa narodowego argumentują, iż zbierane w ten sposób informacje mają ogromną wartość wywiadowczą.

Działania, na jakie zezwala paragraf 702, nie będą mogły być podejmowane za rok, ponieważ przepisy, które je regulują, obowiązują tylko do końca obecnego roku. Jeśli takie rozwiązanie zaaprobuje Kongres, istnieje możliwość przedłużenia ich mocy prawnej na następny okres.

Reklama

Dyrektor NSA Mike Rogers jest zwolennikiem utrzymania przepisów wynikających z paragrafu 702 i lobbuje za ich przedłużeniem. Rogers uważa, że "jest to newralgiczny instrument wywiadu zagranicznego, który jest używany głównie po to, by namierzać obcokrajowców przebywających poza granicami USA w celu zdobycia informacji kluczowych z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego USA".

Rogers nie jest odosobniony w tym przekonaniu. Wielu Republikanów, którzy posiadają teraz większość w obu izbach Kongresu, popiera ideę rozszerzenia uprawnień wywiadu. Część z nich obawia się jednak, że istnieje możliwość wykorzystania informacji zbieranych w ramach paragrafu 702 przez urzędników, którzy są związani z Partią Demokratyczną.

Administracja prezydenta Donalda Trumpa zaproponowała ostatnio uchwalenie bezterminowego obowiązywania znowelizowanych przepisów ustawy FISA, argumentując, że dotychczasowe stosowanie paragrafu 702 "pozwoliło już uratować wiele istnień ludzkich".

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska (PAP)