Przedsięwzięcie jest obecnie największą inwestycją sieciową Fortum w Polsce. Zgodnie z harmonogramem, ma zakończyć się pod koniec 2018 roku, wraz z oddaniem do eksploatacji nowej elektrociepłowni w Zabrzu, budowanej kosztem ok. 870 mln zł. Nowy zakład będzie zaopatrywał w ciepło sieciowe blisko 70 tys. gospodarstw domowych w Zabrzu i Bytomiu.

Jak podał inwestor, dotychczas między Zabrzem a Bytomiem zamontowano 4,5 km z planowanych 10 kilometrów rur. Aby ograniczyć ingerencję w otoczenie i środowisko naturalne, sieć jest prowadzona pod ziemią, a część prac jest wykonywana innowacyjną metodą tzw. mikrotunellingu, która pozwala na bezwykopowe układanie rur. Dotąd taką technologię wykorzystano głównie przy budowie tuneli pod torami kolejowymi.

W kolejnych etapach prac sieć zostanie poprowadzona m.in. pod rzeką Bytomką, torami tramwajowymi, a także drogą krajową nr 88. Najdłuższy planowany przewiert będzie miał długość prawie 200 metrów. Nowa magistrala zostanie wybudowana w całości z wyprodukowanych w Zabrzu rur preizolowanych, wyposażonych w system wykrywania awarii, co ma pozwolić na natychmiastową lokalizację nawet najmniejszych nieszczelności. Przy realizacji projektu pracuje obecnie ok. 100 osób.

Jak poinformowała odpowiedzialna za to przedsięwzięcie w koncernie Fortum Kamila Zybura-Pluta, nowa elektrociepłownia ma docelowo służyć jako podstawowe źródło ciepła dla obu miast. "Budowa nowego odcinka magistrali ciepłowniczej jest niezbędna, aby ekologiczne ciepło sieciowe, produkowane w naszej nowej elektrociepłowni w Zabrzu, trafiało do mieszkańców Bytomia" - wyjaśniła.

Reklama

Nowa elektrociepłownia Fortum w Zabrzu zastąpi wyeksploatowane jednostki opalane węglem, zainstalowane obecnie w zakładach w Zabrzu oraz Bytomiu. Znacząco wpłynie to na ograniczenie emisji dwutlenku węgla oraz różnego rodzaju zanieczyszczeń.

Wiosną tego roku prace przy budowie zabrzańskiej elektrociepłowni przekroczyły półmetek. Inwestor prowadzi prace związane z budową systemu podawania paliwa oraz instalacji oczyszczania spalin. W fabryce Doosan Skoda Power w czeskim Pilznie trwa produkcja nowoczesnego turbozespołu do produkcji prądu, który jest gotowy w 80 proc. Dostawa jego głównych komponentów planowana jest jeszcze w tym roku.

Zabrzańska elektrociepłownia powstaje w pobliżu obecnego, blisko 120-letniego zakładu. Maksymalna moc cieplna nowej elektrociepłowni wyniesie 145 megawatów, a elektryczna 75 MW.

Fortum koncentruje swoją działalność głównie w krajach nordyckich, bałtyckich oraz Rosji, Polsce i Indiach. Koncern zatrudnia ok. 8 tys. osób, a jego przychody w 2016 r. wyniosły 3,6 mld euro. Akcje spółki są notowane na giełdzie NASDAQ w Helsinkach. 62 proc. wytwarzanej przez Fortum energii elektrycznej powstaje bez emisji CO2.

Fortum w Polsce, poza działalnością na Górnym Śląsku, ma także wybudowaną w 2010 r. elektrociepłownię w Częstochowie oraz 180 km sieci ciepłowniczej w tym mieście, a ponadto prowadzi działalność poprzez oddziały w Świebodzicach i we Wrocławiu; koncern jest też obecny w Płocku. (PAP)