"Jest pewna szansa, że EUR/PLN będzie w tym tygodniu szedł w górę, ze względu na półroczne sprawozdanie Janet Yellen przed komisjami w Kongresie. Będzie to dla prezes Fed dobra okazja do zarysowania planów polityki monetarnej do końca tego roku i podtrzymania trzech podwyżek stóp procentowych w tym roku oraz rozpoczęcia redukcji bilansu banku w III lub IV kwartale" - powiedział PAP Biznes Jarosław Kosaty z DM PKO BP.

"Eurozłoty może wzrosnąć w tym tygodniu do 4,25, jeżeli właśnie taki komunikat przekaże prezes Yellen" - dodał.

Reklama

W ocenie Kosatego dobre dane z rynku pracy za czerwiec pozwalają Fed na utrzymanie obecnej, lekko jastrzębiej, retoryki.

"Najlepsza z punktu widzenia komunikacyjnego byłaby dla Fed podwyżka stóp procentowych we wrześniu i ogłoszenie redukcji bilansu od października. Gdyby Fed wstrzymał się z podniesieniem stóp do grudnia, dane mogłyby się do tego czasu pogorszyć i tym samym uniemożliwić ten ruch" - powiedział.

"Na ten moment dane z rynku pracy są na tyle dobrze, że uzasadniają kontynuację zacieśniania polityki monetarnej. Rynek obawia się o spadek tempa inflacji, jednak sam Fed ocenia to spowolnienie jako tymczasowe i składa jest na karb czynników przejściowych" - dodał.

Zdaniem Roberta Abramowicza, dilera SPW mBanku, na rynku długu zakupy obligacji napędza zapowiadane ograniczenie podaży na rynku pierwotnym w lipcu. Większym popytem cieszą się obligacje 2-letnie oraz zmiennokuponowe. Z kolei dług dziesięcioletni może w najbliższym czasie powrócić do wzrostów rentowności - dodał.

"Obecnie widzimy spory popyt na krótkoterminowe papiery i obligacje zmiennokuponowe, głównie ze strony krajowych asset managerów i funduszy pieniężnych" - powiedział PAP Biznes diler.

"Długi koniec jest natomiast ciężki, od piątku zyskał 40-50 groszy, teraz jest cały czas oferowany. To tylko kwestia czasu, kiedy nastąpi kolejna wyprzedaż na rynku polskim. W poprzednim tygodniu mocno oferowany był również pięcioletni segment - dzisiaj już jest trochę lepiej, wracamy do stabilizacji" - dodał.

Diler ocenił, że inwestorzy zagraniczni głównie redukowali w ostatnim czasie portfele długoterminowych papierów.

"Portel obligacji długoterminowych - od 5 do 10 lat - był przez zagranicznych inwestorów redukowany cały poprzedni tydzień. Dzisiaj po stronie popytowej dominowali inwestorzy krajowi" - powiedział.

Abramowicz spodziewa się w najbliższym czasie wzrostu spreadu między pięcio- a dziesięcioletnimi krajowymi obligacjami.

"Krzywa rentowności spłaszczyła się w ostatnim czasie, spread między 5-cio a 10-cioletnimi papierami zmalał, ale na rynkach bazowych tendencja jest raczej w kierunku stromienia, więc prawdopodobnie również nasz rynku wróci do tego trendu" - powiedział.

Według dilera mBanku kluczowym wydarzeniem tego tygodnia zarówno dla rynku długu, jak i walutowego, będą wystąpienia Janet Yellen przed Kongresem, zaplanowane na 12 i 13 lipca.

"Istotne będzie to, jakie prawdopodobieństwo podwyżek stóp wyceni rynek po wystąpieniu" - powiedział.

pon. pon. pt.
15.55 9.30 16.20
EUR/PLN 4,2344 4,2336 4,2365
USD/PLN 3,7178 3,7115 3,7207
CHF/PLN 3,8454 3,8513 3,8562
EUR/USD 1,1390 1,1406 1,1386
PS0719 1,82 1,84 1,84
PS0422 2,67 2,71 2,73
DS0727 3,30 3,35 3,37

(PAP Biznes)