Jeff Bezos, założyciel Amazon.com, wzbogacił się dziś o miliard dolarów i został najbogatszym człowiekiem na świecie. Pierwsze miejsce na liście najzamożniejszych od 2013 roku zajmował założyciel Microsoftu Bill Gates.

Tak jak zwykle w przypadku wahań na liście krezusów, zmiana nastąpiła w związku ze wzrostem wartości akcji Amazon Inc. Przed zaplanowanym na dzisiaj ogłoszeniem raportu o dochodach firmy akcje sklepu internetowego wzrosły o 1,8 proc., osiągając wartość 1071,31 dolara za sztukę. Jeśli wzrost ten utrzyma się do końca dnia, Bezos utrzyma swoją nową pozycję.

Inwestorzy i analitycy po raporcie Amazona oczekują nie tylko informacji o tym, jak postępuje zwiększanie się udziału rynkowego firmy w takich kategoriach jak odzież czy produkty spożywcze, ale również informacji o nowych subskrypcjach kosztującej 99 dolarów rocznie usługi Amazon Prime, która daje klientom niższe koszty dostawy oraz usługi streamingu muzyki i wideo. Klienci z usługą Prime wydają bowiem w sklepie więcej niż ci, którzy jej nie mają.

„Amazon Prime to powód, dla którego tak wiele tradycyjnych sklepów upada”, mówi Michael Pachtem, analityk Wedbush Securities Inc, „Każdy, kto wykupuje Prime, ogranicza swoje zakupy w innych sklepach o 10 procent, a odsetek ten będzie tylko rósł wraz ze zwiększaniem się asortymentu Amazona”.

Analitycy oczekują, że Amazon ogłosi dochody kwartalne na poziomie 37,2 miliardów dolarów, co będzie stanowić 22-proc. wzrost w skali roku.

Bezos jest właścicielem około 17 procent akcji Amazona. Wartość firmy tylko w tym roku wzrosła już o 40 procent. Rok 2017 Bezos rozpoczął na czwartym miejscu na liście najbogatszych ludzi świata, następnie wyprzedzając właściciela Inditexu Armancio Ortegę oraz Warrena Buffetta, a teraz również Billa Gatesa.

>>> Czytaj też: Chińczycy dokonają wielkiego przejęcia, które dotknie Amazona i Alibabę