- Chociaż zaufanie do prowadzonej przez Putina polityki zagranicznej jest generalnie niewielkie, w wielu krajach jest ono większe, niż do jego odpowiednika z USA Donalda Trumpa – napisała pracownia badawcza Pew Research w konkluzji z badania na temat rosyjskiej siły i wpływu w polityce międzynarodowej. Pew Research Center jest neutralnym politycznie amerykańskim centrum badawczym.

Średnio 60 proc. osób z 37 państw twierdzi, że nie ufa międzynarodowym poczynaniom rosyjskiego przywódcy, podczas gdy 26 proc. respondentów z tych krajów uważa, że wykonuje on dobrą robotę. Pew Research nie badało poziomu zaufania, jakie budzi Trump, jednak we wcześniejszym wiosennym badaniu, w którym przepytano osoby z 36 państw, okazało się, że w 22 z nich to Putin jest postrzegany jako bardziej godna zaufania osoba. Przeprowadzone zostało ono jeszcze przed tym, jak Trump zatrząsł globalnymi rynkami, atakując słownie Koreę Płn.

Trump nadal ma lepsze notowania od Putina w USA. 53 proc. Amerykanów ufa swojemu prezydentowi, podczas gdy rosyjskiemu przywódcy tylko 23 proc. Około jedna trzecia wszystkich przebadanych osób na całym świecie uważa, że to Rosja jest największym zagrożeniem dla ich kraju. Chiny i USA otrzymały podobną liczbę wskazań.

Trump cieszy się od Putina minimalnie większym zaufaniem w 13 krajach, między innymi w Wielkiej Brytanii, Indiach i Izraelu. Prezydent USA cieszy się też większą popularnością w Ghanie i na Filipinach, czyli w krajach, które obaj politycy mają odwiedzić w tym roku w ramach międzynarodowych szczytów. Chińczycy nie brali udziału w części badania poświęconej dwóm globalnym liderom.

Większość Rosjan uważa, że Putin poprawił pozycję ich kraju na międzynarodowej arenie. Poprawiło się wzajemne postrzeganie Rosjan i Amerykanów. Odsetek Rosjan postrzegających USA w pozytywny sposób wzrósł do 41 proc., podczas gdy w 2015 roku wyniósł zaledwie 15 proc. W przypadku Rosjan wartość ta osiągnęła 29 proc. (w 2015 roku było to 22 proc.).

>>> Polecamy: Trump traci poparcie wielkiego biznesu. Prezesi się od niego dystansują