W badaniu wzięło udział 13 tys. pracowników ze 166 krajów. Główny wniosek z niego jest taki, że wśród wysokiej klasy specjalistów spadają notowania anglojęzycznych potęg.

USA i Wielka Brytania są postrzegane od zeszłego roku jako mniej przyjazne dla obcokrajowców i w mniejszym stopniu stabilne politycznie. Zdaniem badanych spada również pod wieloma względami jakość życia w obu krajach, między innymi w takich kategoriach jak opieka nad dziećmi czy opieka zdrowotna (USA) oraz rynek mieszkań (Wielka Brytania).

Badanie The Expat Insider jest przeprowadzane każdego roku przez InterNations, sieć zrzeszająca ekspatów z siedzibą w Monachium. Ma ono na celu poznanie opinii milionów wykwalifikowanych pracowników, menedżerów, studentów oraz emerytów, którzy żyją poza krajem, w którym dorastali. Według firmy Finaccord na świecie żyje 50 mln ekspatów, a liczba ta wzrośnie w ciągu najbliższych 5 lat do ponad 60 mln. W badaniu ocenie poddano 65 krajów.

Najlepszym krajem do życia jest według ekspatów Bahrajn. Kolejne pozycje w zestawieniu zajęły Kostaryka, Meksyk, Tajwan oraz Portugalia.

Na drugim końcu rankingu znajduje się Grecja. Jest to w dużej mierze pochodna gospodarczych problemów tego kraju. Niewiele lepiej postrzegane są Kuwejt, Nigeria, Brazylia oraz Arabia Saudyjska. W pierwszej dziesiątce najgorszych miejsc do życia znalazł się także Katar. Widzimy więc, że poza Bahrajnem, kraje Zatoki Perskiej mają bardzo słabe notowania. Zdecydowanie największego spadku doświadczyła Australia (spadek z pierwszej dziesiątki na 34. pozycję).

Co ciekawe, jednym z ulubionych miejsc eskpatów są Chiny, w których pozytywnie ocenia swoje kariery dwie trzecie osób. W rankingu znajdują się jednak w dolnych rejonach, ponieważ jakość życia w Państwie Środka nadal wyraźnie odstaje od topowych standardów.

Wielka Brytania zajęła 54. pozycję, z kolei USA 43.

>>> Czytaj również: Polska zdominowała zestawienie. Oto lista największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej