SZCZEPAN BOROWSKI
biegły rewident z MAC Auditor
W jaki sposób trzeba będzie dostosować ewidencję księgową, jeżeli np. na 1 stycznia 2012 r. Polska zmieni walutę na euro?
- Przystąpienie Polski do strefy euro będzie wiązało się z koniecznością licznych zmian w księgowości i sprawozdawczości finansowej polskich przedsiębiorstw. Na moment przejścia na nową walutę jednostki gospodarcze będą musiały dokonać zamknięcia ksiąg rachunkowych w złotówkach, a następnie dokonać konwersji danych na euro i otwarcia ksiąg rachunkowych w nowej walucie. Jakkolwiek na pierwszy rzut oka nie wydaje się to skomplikowane, to jednak proces ten musi być przeprowadzony wyjątkowo sprawnie, aby zapewnić ciągłość funkcjonowania ewidencji księgowej w jednostce, co może okazać się w praktyce trudne. Wystarczy tu chociażby nadmienić konieczność konwersji danych o cenach (kosztach wytworzenia) w systemach magazynowych, kwot poszczególnych rozrachunków z kontrahentami, cenników sprzedaży, wartości środków trwałych czy wreszcie zmian związanych ze stosowaniem nowych rynkowych stóp procentowych, które często wykorzystywane są do celów wyceny w rachunkowości. Problemem będzie na pewno ogromna ilość danych do konwersji, ale pojawią się również inne utrudnienia, np. problemy związane z zaokrąglaniem kwot.
Reklama
Pojawi się również konieczność dostosowania całego systemu ewidencji bieżącej do nowej waluty?
- Przyjęcie euro będzie wymagało zmian w systemach informatycznych przedsiębiorstw oraz ich wewnętrznych procesach biznesowych. Dostawcy systemów informatycznych, w tym systemów finansowo-księgowych, będą musieli umożliwić pełną ewidencję w euro już od pierwszego dnia po przyjęciu nowej waluty. Dostosowanie systemów informatycznych, szczególnie systemów zintegrowanych i tych przygotowanych specjalnie ze względu na indywidualne potrzeby jednostki, będzie na pewno czasochłonne i kosztochłonne. Systemy informatyczne będą musiały nie tylko umożliwić dokonywanie zapisów księgowych w euro, ale m.in. również fakturowanie klientów, kalkulację płac, rozliczanie premii pracowniczych, kalkulacje kosztów wytworzenia, itd. Proces konwersji systemów informatycznych związany z wprowadzeniem euro powinien być zaplanowany i realizowany ze znacznym wyprzedzeniem.
A jak zmiana waluty wpłynie na pierwsze sprawozdanie sporządzane w euro?
- Będzie to wymagało konwersji danych porównywalnych w pierwszych sprawozdaniach finansowych sporządzanych w nowej walucie. Należy jednak zwrócić uwagę na pozytywne strony przyjęcia euro w obszarze sprawozdawczości finansowej. Poczynając od niższych kosztów związanych z wymianą walut, mniejszego nakładu pracy działów finansowo-księgowych w związku z ewidencją i rozliczaniem transakcji w walutach obcych po korzyści niewymierne takie jak ograniczone ryzyko kursowe czy zwiększona transparentność danych finansowych dla zagranicznych inwestorów.