Jak zapowiedział minister, rozpoczynająca się w przyszłym roku dwuletnia kadencja Polski jako niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ "będzie koncentrowała się głównie na tym, aby namawiać cały świat do przestrzegania prawa międzynarodowego".

"Jeśli przestaniemy przestrzegać prawa międzynarodowego, to zamienimy świat w dżunglę, gdzie rządzi prawo silniejszego" - argumentował.

Pytany, czy jedną z kwestii podnoszonych przez Polskę w tym gremium będzie konflikt na Ukrainie, Waszczykowski podkreślił, że Rada Bezpieczeństwa "zajmuje się licznymi konfliktami, które niestety mają miejsce na świecie i jeśli tak, to będziemy się zajmować także konfliktem rosyjsko-ukraińskim".

Polska została wybrana na stanowisko niestałego członka Rady w latach 2018-2019 w czerwcowym tajnym głosowaniu Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Kadencja nowych niestałych członków RB ma się rozpocząć 1 stycznia 2018 roku.

Rada Bezpieczeństwa ONZ składa się z 15 państw. Jej stałymi członkami, którzy posiadają prawo weta są Stany Zjednoczone, Francja, Wielka Brytania, Chiny oraz Rosja. Pozostałych 10 jej członków Zgromadzenie Ogólne wyłania w głosowaniu na dwuletnie kadencje. Przy wyborze niestałych członków Rady obowiązuje tzw. klucz regionalny.

Elwira Krzyżanowska, Artur Dmochowski (PAP)