P.o. prezesa Idea Banku zapowiada przedstawienie nowej strategii do końca rokuWarszawa, 12.10.2017 (ISBnews) - Zarząd Idea Banku planuje przedstawić do końca br. nową strategię na kolejne lata, zapowiedział p.o. prezesa Tobiasz Bury. Według niego, bank będzie dążył do umocnienia pozycji lidera w segmencie obsługi małych firm.

"Chcemy z zarządem do końca roku przedstawić nową strategię na kolejne lata. Pokaże ona, które elementy chcemy wzmocnić i jaką działalność rozszerzyć. Sytuacja finansowa i kapitałowa banku jest dobra i stabilna, będziemy się dalej rozwijać" - powiedział Bury w wywiadzie dla "Parkietu".

"Bank utrzymuje dotychczasowy kurs na małe firmy. Będziemy chcieli umocnić naszą pozycję lidera w tym segmencie bankowości. Obszar rynku, na którym działamy, nie zmieni się, kierunek strategii też. Nie przewidujemy np. wyjścia do klientów detalicznych z ofertą kredytową" - dodał.

Zadeklarował, że celem jest oferowanie mikro i małym firmom więcej produktów, których na wcześniejszym etapie rozwoju nie potrzebowały, aby zwiększyć relacyjność, transakcyjność, a tym samym rentowność dla banku. Idea Bank nie planuje strategicznego przesunięcia w stronę dużych firm.

Podkreślił też, że po osiągnięciu pewnej wielkości - Idea Bank ma już 23 mld zł aktywów - procentowe tempo wzrostu nie może być tak wysokie jak wcześniej.

"Niemniej zakładamy nadal dynamiczny rozwój, choć w tym drugim etapie będzie on bardziej stabilny. Priorytetem nie jest dla mnie osiągnięcie określonego poziomu aktywów. Ważniejszy jest stabilny i bezpieczny wzrost. Skokowa zamiana aktywów wymagałaby istotnego rozszerzenia działalności banku, a tego nie planujemy. Mamy już sporą liczbę klientów, ponad 300 tys. firm, i teraz chcemy pogłębić z nimi relacje, oczywiście obok dalszego pozyskiwania kolejnych" - zapowiedział Bury.

Wskazał, że Idea Bank jest dobrze dokapitalizowany, przy obecnej rentowności i planowanym tempie rozwoju nie potrzebuje wzmocnienia kapitałów w formie emisji akcji. Celem nie jest, aby suma bilansowa rosła po 30% rocznie przez kolejne lata, dodał.

Zapytany, czy wypłata dywidendy będzie możliwa - zgodnie z założeniami dotychczasowej strategii - w przyszłym roku, p.o. prezesa odpowiedział: "Pod względem kapitałowym powinniśmy być do tego gotowi, choć ostatecznie przekonamy się o tym w grudniu po przedstawieniu przez Komisję Nadzoru Finansowego polityki dywidendowej wobec banków".

W ub. tygodniu Idea Bank podał, że Jarosław Augustyniak złożył rezygnację z funkcji prezesa Idea Banku ze skutkiem natychmiastowym tj. od 6 października br. Rezygnację z pełnienia funkcji członka zarządu złożył także Dominik Fajbusiewicz.

Tego samego dnia rada nadzorcza Idea Banku powołała wiceprezesa Tobiasza Burego na stanowisko pełniącego obowiązki prezesa od 6 października br. RN powołała także Magdalenę Skwarzec do pełnienia funkcji członka zarządu począwszy od 6 listopada.

Tobiasz Bury od czerwca 2017 r. był wiceprezesem Idea Banku, wcześniej od stycznia do czerwca br. był członkiem zarządu banku.

Idea Bank powstał na bazie przejętego przez Getin Holding GMAC Banku jesienią 2010 roku. Początkowo bank funkcjonował wyłącznie w internecie. W lipcu 2011 roku otwarto pierwsze oddziały stacjonarne, głównie w największych polskich miastach. Idea Bank zadebiutował na rynku głównym GPW w 2015 roku.

(ISBnews)