"Europa rozwija się w tempie 1-1,5%, a my - 4%, może nawet powyżej 4%. Gdybyśmy mogli chronić nasz rynek, mielibyśmy 8-9%, ale nie możemy tego robić w Unii Europejskiej" powiedział Morawiecki w wywiadzie dla TVP Info.

We wrześniu Morawiecki mówił, że wzrost gospodarczy będzie najprawdopodobniej wyższy w br. niż zapisane w tegorocznym budżecie 3,6% i może oscylować wokół 4%. Z kolei na początku października wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński poinformował, że resort rozwoju oczekuje, iż wzrost gospodarczy osiągnie nawet powyżej 4% w tym roku.

Wicepremier zwrócił uwagę, że według instytucji analitycznych Polska domknęła lukę w VAT na poziomie co najmniej kilkunastu miliardów złotych.

"A ja panu mówię, że na koniec roku będzie to dwadzieścia - dwadzieścia parę miliardów już w tym roku i kolejne 10 mld zł - jest duża szansa - w przyszłym roku" - powiedział Morawiecki.

Na początku października wicepremier mówił, że dochody budżetowe z podatku od towarów i usług (VAT) wzrosną w tym roku o co najmniej 25 mld zł, raczej bliżej 27 mld zł.

Według projektu ustawy budżetowej na 2017 r., dochody z VAT zaplanowano w 2017 r. na poziomie 153,5 mld zł (wobec 126,58 mld zł odnotowanych w 2016 r), zaś na 2018 r. - na poziomie 166 mld zł. 

>>> Czytaj także: Dobra passa Australii zaczyna się kończyć. Czy w końcu dotrze tam kryzys?