Ostatnia zmiana przepisów ustawy o VAT wprowadziła dla przedsiębiorców korzystne zmiany w zakresie rozliczenia podatku w przypadku nieściągalnych wierzytelności (tzw. ulgi na złe długi).

Obecnie na podstawie znowelizowanego art. 89a ustawy o VAT podatnik może skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną w przypadku, gdy wierzytelność nie została uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.
Formalną podstawą do skorzystania z ulgi na złe długi jest obowiązkowe zawiadomienie dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego. Jeżeli dłużnik w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie, to warunkiem dokonania korekty przez przedsiębiorcę jest uzyskanie przez wierzyciela takiego potwierdzenia. Korekta VAT należnego u sprzedawcy (dostawcy) powoduje konieczność korekty odliczenia VAT u dłużnika (nabywcy). W konsekwencji to nierzetelny kontrahent ponosi ciężar finansowania należnego VAT.
Przepisy dotyczące rozliczenia tzw. ulgi na złe długi na nowych zasadach obowiązują od 1 grudnia 2008 r. W ustawie nie jest określone bezpośrednio, czy przedsiębiorcy mogą zastosować ulgę na złe długi do wierzytelności powstałych przed wprowadzeniem nowych przepisów. Zdaniem doradców podatkowych komentujących wprowadzone przepisy na łamach GP, mechanizm rozliczenia ulgi na złe długi według nowych zasad ma zastosowanie także i w przypadku wierzytelności powstałych przed 1 grudnia 2008 r.
Reklama