Mercator Medical raczej nie wypłaci dywidendy za 2017 r.,przygotowuje strategięWarszawa, 24.11.2017 (ISBnews) - Ze względu na projekty inwestycyjne, które Mercator Medical prowadzi w br. roku oraz plan poprawy wskaźnika długu do EBITDA, zarząd będzie rekomendował pozostawienie zysku netto za br. w spółce, wynika ze słów wiceprezesa Witold Kruszewskiego.

"Nasz plan jest taki, aby skupić się na poprawie wskaźnika długu do EBITDA, więc raczej nie przewidujemy dywidendy za rok 2017. Natomiast ostateczna decyzja będzie w rękach walnego zgromadzenia" - powiedział Kruszewski dziennikarzom po konferencji prasowej.

Na koniec III kw. wskaźnik długu do EBITDA wyniósł 4,05x, zaś rok wcześniej było to 1,54x. Wzrost wynikał zarówno z pogorszenia wyników finansowych (ze względu na ruchy cen lateksu), jak i inwestycji w fabrykę w Tajlandii, na którą spółka zaciągnęła wcześniej kredyt.

Wiceprezes podtrzymał, że z zysku za 2018 spółka będzie chciała wypłacić dywidendę.

"Dużo dzieje się na rynku, pojawiają się różnego rodzaju okazje. Kończmy dużą inwestycję i od tego, jak ona wejdzie w życie i na jakie wyniki się przełoży, będzie zależał poziom dywidendy [za 2018 r.]" - powiedział wiceprezes, zapytany, czy dywidenda za 2018 r. będzie wyższa niż 0,13 zł na akcję, wypłacona za 2016 r.

"Chcielibyśmy płacić dywidendę regularnie, ale mamy też pomysły i plany rozwojowe" - dodał.

Zarząd Mercator Medical poinformował dziś, że pod koniec 2018 roku spółka ogłosi strategię na lata 2019-2021. Jak powiedział dziennikarzom Kruszewski, spółka chce określić i zawrzeć w niej również politykę dywidendową.

"Chcielibyśmy być spółką wzrostową, ale też taką, która płaci w miarę stałą dywidendę. Chcemy to zrealizować w roku 2018 i 2019 pod warunkiem, że nie będziemy mieli pomysłów na połączenia, czy przejęcia" - zaznaczył.

Z zysku za 2016 roku Mercator Medical wypłacił dywidendę wysokości 1,376 mln zł, tj. 0,13 zł na akcję. Z zysku za 2015 r. spółka nie wypłaciła dywidendy.

Grupa Mercator Medical podaje, że jest liderem w Polsce oraz jednym z kluczowych graczy w Europie Środkowo-Wschodniej na rynku jednorazowych rękawic medycznych. Należy do niej zakład produkcyjny w Tajlandii o wydajności około 110 mln rękawic miesięcznie. Grupa działa globalnie w ponad 50 krajach. W 2013 r. spółka debiutowała na GPW.

(ISBnews)