W Polsce mamy epidemię samobójstw. Obowiązuje model leminga pędzącego do przepaści [CAŁY WYWIAD]

15 lutego 2018, 20:00 | Aktualizacja: 19.02.2018, 08:17
Źródło:MAGAZYN DGP
depresja

depresjaźródło: ShutterStock

"To, co się dzieje w Polsce, to epidemia samobójstw. O próbach samobójczych już nawet nie mamy czasu rozmawiać" – mówi w wywiadzie Bartosz Łoza,
psychiatra, specjalista terapii środowiskowej. Kierownik Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz prezes Polskiego Towarzystwa Neuropsychiatrycznego.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa

Reklama

Komentarze (136)

  • TXM95.(2018-08-30 15:59) Zgłoś naruszenie 20

    W sumie to ciężko się dziwić. Życie stawia przed nami tyle problemów, trudności i komplikacji, że niedziwne iż spora część ludzi próbuje je zakończyć.

    Odpowiedz
  • BZ(2018-05-21 15:19) Zgłoś naruszenie 00

    Dzieci nie mają zrozumienia w domu ,a dorośli się rozwodzą to gdzie mają znaleźć otuchę.

    Odpowiedz
  • Vit(2018-05-20 08:41) Zgłoś naruszenie 00

    Potrzebujemy do życia głębi.

    Odpowiedz
  • men(2018-05-18 19:07) Zgłoś naruszenie 00

    to trump podwyzszyl nam ceny paliwa

    Odpowiedz
  • Aleksander(2018-05-12 20:51) Zgłoś naruszenie 00

    Od siebie dodam, jeżeli macie problemy, szukajcie pomocy w rodzinie, przyjaciół, otwórzcie się na ludzi. UNIKAJCIE psychiatrów, prochów i jak ognia, szpitali psychiatrycznych.

    Odpowiedz
  • Krzysztof Kornatowicz z Gdańska .(2018-05-10 18:58) Zgłoś naruszenie 00

    najwyższy czas zbadać wpływ nadmiernego fiskalizmu, brak MINIMUM EGZYSTENCJI, godnego progu podatkowego, państwowego wyzysku, morderczego para podatku ZUS na ilość samobójstw w Polsce ! OSKARŻAM BESTIE POLITYCZNE Z BANDY CZWORGA ( PIS, POZ PRZYSTAWKĄ NOWOCZESNA, SLD, PSL ), KTÓREJ SŁUŻĄ ŚLEPO FISKUS, ZUS, WINDYKATORZY, E-SĄDY, O ŚWIADOME MORDOWANIE POLAKÓW !!! Czas najwyższy utworzyć wielką księgę samobójców i zbadać dokładnie wpływ tych wymienionych przeze mnie morderców na to masowe ludobójstwo ! ~Krzysztof Kornatowicz z Gdańska

    Odpowiedz
  • Realistka(2018-05-06 20:41) Zgłoś naruszenie 02

    jesteśmy narodem bez przyszlości ponieważ już od poczatku edukacji fundujemy naszym dzieciom model edukacji rodem z Korei Poludniowej ktory kształci osoby nieszczęsliwe nie wiem po co wszyscy chcą na siłe zwiekszyc liczbę Poalkow skoro dla tych co tu zyją jest to nadal życie jak chłopa pąńszczyźnianego niska kultura pracy i życia to tylko oferujecie zwykłym normalnym ludziom . Ja przeszłam dwukrotnie depresję i wiem jaki jest stosunek moich parszywych rodaków do ludzi wrażlwych bezbronnych takich jak ja teraz jestem silna ale to co przeszłam nauczyło mnie że Poalcy to obok ArabówPakistańczyków i Afgańczyków najgorsza nacja na świecie bez empatii ciągle podtrzymujący stosunki pańszczyźniane pensje nigdy nie dogonią tych w UE bo kultura pracy i życia to Skandynawowie Anglicy Niemcy oni nie są kolonią tylko społeczeństwem czymś czy my nigdy nie będziemy

    Odpowiedz
  • usi(2018-04-28 08:54) Zgłoś naruszenie 00

    Choroby psychiczne to są choroby ośrodkowego układu nerwowego po pierwsze trzeba zmienić interpretacja tej choroby. Na ludzi chorujący na raka, inwalidów z różnymi problemami, które spowodowały , że np nie mogą chodzić inaczej się patrzy i współczuje mimo wszystko. Za mało informacji szczególnie w telewizji jest na ten temat a jak się podaje to z ubiegłej dekady. Czy szary obywatel wie co to jest dopamina, słyszał o genach typu Disc 1, które ulegają uszkodzenie przez co zaburza się biochemia hormonalna i innych elementach tej układanki jak np. że u chorych zanika proces Autofagii. Nie słyszałem nigdzie, żeby o tym mówili. Dla wielu osób jak ktoś gada sama ze sobą w autobusie wzbudza jakieś zainteresowanie a może nawet strach. Jednakże ta osoba to się obawia bardziej was i tego co się dzieje w jej głowie. A dla rządzących liczą się korzyści jak i dla dużej części społeczeństwa przez co wartości humanitarne są tylko pretekstem niekiedy. Będzie jednak lepiej w kierunku zapobiegawczym tylko trzeba być bardzo cierpliwym.:)

    Odpowiedz
  • Gdzie normalnosc(2018-04-07 15:19) Zgłoś naruszenie 10

    ,,Odpływ psychiatrów z sektora publicznego do prywatnego,, ? Nie rozumiem tego. A za czyje pieniądze studiowali za publiczne czy prywatne? Niech oddadzą kasę za studia i idą gdzie chcą, albo niech najpierw odpracują w sektorze publicznym. Co za polityka?

    Odpowiedz
  • Ivv(2018-04-04 18:07) Zgłoś naruszenie 10

    Praktycznie nie ma szpitali psychiatrycznych dla dzieci poniżej 15 roku życia, bo wszystkie zlikwidowali. Człowiek z problemem zostaje sam. Dziecko wyje, a ty sam masz ochotę z bezsilności popełnić samobójstwo.

    Odpowiedz
  • Psychiatro lecz się sam. (2018-04-03 22:04) Zgłoś naruszenie 21

    Gobno macie. Nazarliscie się soli drogowej, spleśniałego jedzenia, antybiotykow i naszprycowanych kiełbas to macie. Najnowsze badania wskazują, że depresja to choroba zapalna i leczenie powinno polegać na podawaniu aspiryny i probiotyków.

    Odpowiedz
  • orzechy włoskie(2018-03-31 09:23) Zgłoś naruszenie 20

    Nie siedzę w temacie ale wydaje mi się że psycholog to gościu od metod perswazyjnych, słownych, a psychiatra to ten który zapisuje cudowne tabletki na wszystko. Mam wrażenie że ludzie po okresie socjalizmu w którym efektywność pracy miała niekonieczny związek z poziomem szczęścia i samorealizacją oraz życiem wewnętrznym, weszli w okres czarnego kapitalizmu gdzie człowiek widzi w drugim człowieku źródło swoich pieniędzy i sukcesu i to bez względu na profesję bo "Leistung" lub "Target" decyduje o istnieniu. Aby przy tym nie zwariować istotne jest posiadanie hobby w które każdy zawsze może uciec, bez względu czy to będzie partyjka brydża z kumplami z liceum, lub ogródek, albo gra na bandżo z kumplem zza rogu grającym na akordeonie i koleżanką grającą na mandolinie.Często ludzie po wielu zmianach pracy i przeprowadzkach po 3 rozwodzie i w trakcie kolejnego kredytu hipotecznego i z kiepskimi perspektywami swojej branży z powodu konkurencji zastanawiają się kiedy ostatnio spali spokojnie wierząc że rano wstaną uśmiechnięci i zaczną robić coś co ma sens i przyszłość?

    Odpowiedz
  • franco(2018-03-10 23:28) Zgłoś naruszenie 10

    "Roberta Schumana, twórcy Unii Europejskiej" forsal.pl czy satyral.pl oto jest pytanie.Może jeszcze lepiej będziemywasoszukiwaćdoskutku.pl?

    Odpowiedz
  • zeflik(2018-03-09 10:19) Zgłoś naruszenie 32

    Ja ze swoją depresją poszedłem do Kościoła zamiast do psychiatry. Działa.

    Odpowiedz
  • Nie warto byc ojcem w Polsce(2018-03-09 08:38) Zgłoś naruszenie 20

    Mezczyzni popelniaja 6X samobojstw niz kobiety zyjac w ciaglym stresie, zero waparcia i pomocy. Dlatego tematem sie nikt nie zajmuje. Gdyby chodzilo o kobiety to zaraz pojawilaby sie NIEBIESKA linia i armia psycholozek.

    Odpowiedz
  • tak sobie myślę(2018-02-22 20:07) Zgłoś naruszenie 10

    Świadectwem tego, jak jesteśmy traktowani przez przedstawicieli innych krajów, zwłaszcza europejskich, jest (dla mnie) stosunek do niedzielnej pracy w supermarketach. Myślę o pomysłach, jak obejść ograniczenia i doprowadzić, że jedni będą w niedziele pracowali, a inni, zamiast odpoczywać i spędzać czas z najbliższymi, będą wydawali pieniądze w sklepach. Taki polski przykład równoważenia pracy zawodowej i życia prywatnego

    Odpowiedz
  • Arek(2018-02-20 15:58) Zgłoś naruszenie 21

    Temat jest bardzo poważny to prawda brak specjalistów I się wcale nie dziwię sam wyjechałem za pieniędzmi. A co do ludzi tutaj sprawa jest bardzo skomplikowana mówiąc ogólnie nie mają pomocy. Masa rozwodów ludzie popadają w długi mnóstwo mężczyzn odbiera sobie życie tracą domy lądują pod mostem no i tak to się kończy nie ma ochrony prawnej z kobietami zresztą też się robi podobnie. Rodzina w Polsce w cudzysłowiu jest zabijana A to jest podstawą prawidłowo funkcjonującego społeczeństwa. Ludziom młodym ludziom wbija się do głowy od najmłodszych lat Zresztą sami to widzą na przykład młode kobiety że małżeństwo to zyski sposób na życie żeby się ustawić mężczyźni No cóż to powiedzieć co oni mogą zrobić za 2000 pensji ludzie się zadłużają no i spirala się ciągnie a wtedy nie ma odwrotu po prostu przestają sobie radzić rozpada się rodzina żona szuka milionera facet nie potrafi sobie z tym poradzić przy okazji traci dom wszystko ląduje pod mostem odbiera sobie życie taki mały scenariusz kobieta myśli że zwariuję świat i to samo popada w długi i podobnie w mediach po prostu rodzina jest niemodna i ludzie szukają tak zwanego lepszego życia. Może podałem taki przykład dość drastyczny ale bardzo powszechny wystarczy się rozejrzeć

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Eda(2018-02-20 09:19) Zgłoś naruszenie 02

    Psychiatra też do końca nie jest normalny

    Odpowiedz
  • nick 3(2018-02-19 13:05) Zgłoś naruszenie 51

    większość osób z problemami psychicznymi, to ofiary kontroli umysłu, sterowani falami elektromagnetycznymi, HAARPem, satelitami, przez służby specjalne, iluminatów i wojsko

    Odpowiedz
  • Anlex(2018-02-19 08:31) Zgłoś naruszenie 20

    To problemy nas wszystkich!

    Odpowiedz