Średnia pensja kontra mediana i dominanta, czyli ile tak naprawdę zarabiają Polacy [TOP 2018]

26 lutego 2018, 06:30 | Aktualizacja: 30.12.2018, 10:33
Tylko na Forsal.pl
Rozkład pracowników zatrudnionych według krotności przeciętnego wynagrodzenia

Rozkład pracowników zatrudnionych według krotności przeciętnego wynagrodzeniaźródło: Forsal.pl

Główny Urząd Statystyczny co miesiąc podaje informację o przeciętnym wynagrodzeniu brutto, budząc powszechną irytację Polaków. I co miesiąc wielu pracowników czuje się podobnie jak Adam Miałczyński z filmu "Dzień świra" podczas odbierania wypłaty. Jaka jest więc prawda o zarobkach nad Wisłą?

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (90)

  • Karol(2019-02-16 13:45) Zgłoś naruszenie 10

    Ale jaja, jestem wsród 6,2% najlepiej zarabiających polaków przed 30tką :D Wynagrodzenia w Polsce są śmieszne.

    Odpowiedz
  • Tania siła robocza to model gospodarki ala Mati(2018-12-30 19:52) Zgłoś naruszenie 01

    PIS promuje sprowadzanie Ukraińców i przez to powoduje zatrzymanie wzrostu płac dla Polaków. Przedsiębiorcy są zadowoleni, ale czy Polacy?

    Odpowiedz
  • Czytelnik (2018-12-30 13:32) Zgłoś naruszenie 50

    Dane za 10.2016??? Co Wy bierzecie?

    Odpowiedz
  • Newsroom(2018-12-30 13:08) Zgłoś naruszenie 50

    Istna tragedia pora umierać, albo nogi za pas i uciec do "Raju" zwanym Rosja ! To nic że zachód zdycha i można dostać w mordę na ulicy bez przyczyny,albo wrócić do kraju w czarnym worku foliowym. Ważne że mają zarobki trochę większe no i jest tam perspektywa, że hoo hoo - islamizacja i marksizm kulturowy !

    Odpowiedz
  • Agata(2018-12-30 12:38) Zgłoś naruszenie 80

    Skąd się biorą te mity o płaceniu pod stołem. Jakby tak było to ludzie by byli przy forsie a nie jak jest że rosną zadłużenia na chwilówkach. Pracuje w spożywczym i od zawsze było branie artykułów na zeszyt. I tylko dlatego nasz sklep jeszcze żyje. Prywaciarze płacą najniższą na czarno i to wszystko i dlatego ludzie biorą na zeszyt. Sama pracuję na umowę ale za najniższą i zawsze są poślizgi z wypłatą i nic pod stołem nie ma. Kierowcy tira mają diety poza płacą to tak ale normalnie to żaden prywaciarz ani agencja pośrednictwa pracy nic pod stołem nie dopłaca.

    Odpowiedz
  • asss4677889(2018-08-28 00:52) Zgłoś naruszenie 01

    I POTEM LASKE STAREMU Z NAD GRANICY Z nIEMCOMI CIUNGNIE i stary dojcz mówi wunderwaffe i placi 50 ojro.... hitlerrrr kaput

    Odpowiedz
  • Paweł1982(2018-06-19 14:29) Zgłoś naruszenie 11

    Szkoda tylko, że ceny nie są chociaż takie jak na zachodzie. są wyższe! Na demotywatory.pl było kiedyś zestawienie cen różnych produktów kosmetycznych w Rossmanie chyba z kilkanaście pozycji. I w Niemczech za całość trzebaby zapłacić (w przeliczeniu na złotówki) ok. 85 zł, a w Polsce ok. 120 zł! Z tego co zapamiętałem żel do golenia (ten sam) kosztuje w Niemczech w Rossmanie ok. 7 zł, a u nas 11 zł!

    Odpowiedz
  • pOl(2018-05-18 19:22) Zgłoś naruszenie 00

    ceny paliwa sa zalezne od kursu dolara amerykańskiego do złotówki czy relacji popyt-podaż. no i w ten sposob mamy w tej chwili coraz drozsze paliwo.

    Odpowiedz
  • WERA(2018-05-18 16:48) Zgłoś naruszenie 00

    prognozy średnich cen ropy na najblizszy czas przez to ze usa zerwalo porozumienie nuklearne z iranem są niestety teraz wyzsze niż miesiac temu.

    Odpowiedz
  • asdfasdf(2018-04-28 02:00) Zgłoś naruszenie 01

    Dlaczego GUS potrzebuje PONAD ROKU żeby wyprodukować rzetelne i uczciwe dane obrazujące zarobki? To powinna być baza a nie fikcyjna średnia krajowa której 90% Polaków nigdzie poza tabelką GUS nie widziało...

    Odpowiedz
  • asdf(2018-04-27 19:24) Zgłoś naruszenie 10

    Ponad ROK GUS potrzebuje na publikację takich danych. Mają one OGROMNĄ wartość w przeciwieństwie do znienawidzonej przez wszystkich "ŚREDNIEJ KRAJOWEJ" która jest kosmosem dla 95% Polaków. GUS POWINIEN PUBLIKOWAĆ NA BIEŻACO TAKIE DANE A NIE Z D... WYJĘTĄ ŚREDNIĄ KRAJOWĄ.

    Odpowiedz
  • Andrzej(2018-04-13 08:25) Zgłoś naruszenie 21

    Do jakiej grupy mogę ją się zaliczyć? Jestem kierowcą ciężarówki w międzynarodówce. Oficjalnie mam 2200 brutto. Reszta wypłaty to nieopodatkowane diety, które stanowią lwią część zarobków. Wypłacane na konto ale w rozumieniu przepisów to nie jest mój dochód. Średnio 7000 zł netto. Po zsumowaniu wychodzi przyzwoita suma. Blisko 9000 zł. Gdzie można mnie w takim razie zaklasyfikować? Dodam, że na polskim rynku transportowym 99% ma tak płacone. A to wg szacunków tylko 350 tys. ludzi. I jak tu odnosić się do mediany albo dominanty? Zupełnie nie odzwierciedla rzeczywistości. Z resztą doskonale widać to na ulicy. Polacy to wcale nie taki ubogi naród. Takich kwiatków oprócz transportu jest rzecz jasna więcej. Np moja kuzynka pracuje na umowie zlecenie jako psycholog i zarobi drugą taką podstawę pod stołem bo pracodawca tak woli i ona też. Taka jest prawda w tym temacie.

    Odpowiedz
  • bob(2018-03-01 13:29) Zgłoś naruszenie 00

    To są etaty. Samozatrudnionych, zleceń, kontraktów, dzieł tu się nie uwzględnia - a z tego kasa jest o wiele lepsza.Dodajmy tradycyjne polskie "pod stołem " ale coraz rzadziej. Pomijając to, dane z etatów nie wyglądają ciekawie.

    Odpowiedz
  • Loco(2018-02-28 13:22) Zgłoś naruszenie 306

    Umiera ta kraina tego nikt juz nie powstrzyma

    Odpowiedz
  • Kamil(2018-02-28 12:30) Zgłoś naruszenie 00

    Wcale mnie nie dziwi, ze ten artykuł jest taki popularny. Polska mentalność zaglądać komuś do portfela

    Odpowiedz
  • zarobki wolakow(2018-02-28 12:24) Zgłoś naruszenie 8528

    Wolacy czyli wyznawcy narodowego socjalizmu Prezesa zarabiaja x srednich krajowch na wszystkich wysokich stanowiskach panstwowych. Nie maja co prawda zadnych kompetencji poza wiernoscia swojej partii, to parodia PRLu za czasow Gomolki.

    Odpowiedz
  • Autor5473221(2018-02-27 14:24) Zgłoś naruszenie 374

    Czyli ten który tyra po 12h,nie ma nawet zasiłku dla bezrobotnych z Niemiec.

    Odpowiedz
  • Visjoner(2018-02-27 04:37) Zgłoś naruszenie 208

    W wielu branżach płacenie większości pensji pod stołem to standard (np. budowlanka, transport). Dlatego podniesienie pensji minimalnej było bardzo dobrym pomysłem i powinno iść dalej w górę.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Open (2018-02-26 22:38) Zgłoś naruszenie 1353

    Doradca finansowy duże miasto 3+ lat doświadczenia trochę nadgodzin 20k miesięcznie Nie trzeba nawet znać angielskiego, beka z programistów

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz