Od kilku miesięcy polscy przedsiębiorcy narażeni są na silne wahania kursu złotego wobec euro i innych walut, co jest związane z większym ryzykiem kursowym ponoszonym przez firmy. Tymczasem obowiązujące dotychczas przepisy kodeksu cywilnego i prawa dewizowego nie pozwalały eksporterom czy importerom na rozliczenia inne niż tylko w złotych.
Nowelizacja ustaw przygotowana przez wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda w ramach Pakietu na rzecz przedsiębiorczości umożliwia firmom prowadzącym działalność gospodarczą dokonywanie rozliczeń i prowadzenie rachunków w walutach wymienialnych. Zgodnie z nimi transakcje walutowe nie wymagają już uzyskiwania każdorazowo zezwolenia prezesa Narodowego Banku Polskiego.
Zmiany prawa dewizowego i kodeksu cywilnego ułatwią również transakcje kontrahentom, którzy nie będą musieli już przeliczać waluty obcej na polskie złote. Nowe przepisy będą też bezpieczniejszym wariantem dla zabezpieczenia umów zawieranych przez kontrahentów w Polsce aniżeli opcje walutowe. Pozwolą osiągnąć ten sam efekt przy znacznie mniejszym ryzyku.
W opinii resortu gospodarki nowelizacja wprowadza mniej obowiązków związanych m.in. z przeliczaniem i księgowaniem operacji finansowych. Tym samym jest korzystna szczególnie dla sektora MŚP (małych i średnich przedsiębiorstw).
Reklama
Poza tym zmiany w prawie dewizowym i kodeksie cywilnym pozwolą także ograniczyć eksporterom ryzyko kursowe w prowadzonej działalności. Wpłyną korzystnie na ich konkurencyjność na rynkach Unii Europejskiej.
Więcej: www.mg.gov.pl