„Jakakolwiek akcja militarna podjęta z pominięciem Rady Bezpieczeństwa ONZ jest sprzeczna z Kartą Narodów Zjednoczonych i jest pogwałceniem zasad oraz podstawowych norm prawa międzynarodowego. Dodatkowo skomplikuje ona również rozwiązanie kwestii syryjskiej” - oceniła Hua Chunying.

Wezwała wszystkie strony konfliktu, by „powróciły w ramy międzynarodowego prawa” i poszukiwały rozwiązania poprzez dialog i konsultacje. „Porozumienie polityczne jest jedynym realistycznym rozwiązaniem kwestii syryjskiej” - oświadczyła.

Wypowiedź rzeczniczki, opublikowana na stronie internetowej chińskiego MSZ, odnosi się do serii nalotów bombowych na Syrię, przeprowadzonych w sobotę rano przez wojska amerykańskie, brytyjskie i francuskie. Nalotów dokonano w ramach odwetu za użycie broni chemicznej 7 kwietnia w mieście Duma na wschód od Damaszku, gdzie miało wtedy zginąć ok. 60 osób.

Reklama

Hua wezwała do przeprowadzenia „wszechstronnego, sprawiedliwego i obiektywnego śledztwa w sprawie domniemanych ataków chemicznych w Syrii”. Zanim zostanie ono zakończone, strony nie powinny z góry przesądzać wyników – zaznaczyła.

Wcześniej chińskie MSZ potępiało ataki chemiczne w Syrii, ale nie oceniało, kto jest za nie odpowiedzialny. Sugerowano natomiast przeprowadzenie niezależnego śledztwa pod kierunkiem agencji ONZ.

Z Kantonu Andrzej Borowiak

>>> Czytaj też: Amerykańska koalicja przeprowadziła atak na Syrię. "Sojusznicy są przygotowani na długotrwałą operację"