Chiny powoli kolonizują Europę? Oto najobszerniejsza mapa inwestycji Państwa Środka w UE

30 kwietnia 2018, 06:00 | Aktualizacja: 10.05.2018, 15:04
Źródło:Bloomberg
Chińskie inwestycje

Chińskie inwestycjeźródło: Forsal.pl

Chiny od dawana uważane są za wschodzącą potęgę światowej gospodarki. Przez ponad dekadę chińscy przywódcy polityczni i szefowie korporacji przemierzali świat od Azji po Afrykę, USA i Amerykę Łacińską, inwestując ogromne kwoty w tych regionach. A jak rysuje się chińska obecność w Europie?

wróć do artykułu

Reklama

Komentarze (29)

  • kuke(2018-04-30 07:24) Zgłoś naruszenie 5939

    Trafił się bogatszy inwestor od Niemiec. Dla Niemiec to duży zgryz i strestest, gdyż teoretycznie są liberalne i cieszą się z konkurencji. W praktyce Niemcy nie mają równych szans w inwestowaniu w Chinach, ale nie są w stanie zakazać Chinom inwestowania w Europie poza Niemcami. A jeśli np. Geely otworzy w Czechach, albo Rumunii centrum konstrukcyjne nowych samochodów i zaoferuje wysokie wynagrodzenia, to niemieccy inżynierowie przeniosą się tam za wyższą płacę. A to samo dotyczy przecież także innych dziedzin przemysłu.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • :) (2018-04-30 07:26) Zgłoś naruszenie 2038

    Zniewolony Smok zrywa się z łańcucha.

    Odpowiedz
  • bun(2018-04-30 08:39) Zgłoś naruszenie 6865

    Ktoś może powiedzieć, po co istnieje Unia Europejska, skoro w żaden sposób nie chroni ona gospodarek krajów stowarzyszonych przed zalewem bezcłowych chińskich towarów, uczestnictwem azjatyckich firm w tutejszych przetargach, czy w końcu wykupem tutejszych przedsiębiorstw?

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • MM(2018-04-30 09:27) Zgłoś naruszenie 8757

    A w Polsce brak inwestycji... czy to przypadek, czy kolejny spisek mocarstw tego świata? Niemcy, Rosja standard... Stany Zjednoczone, Izrael... Nawet Chiny przeciw polskiej władzy ludowej.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zefirek(2018-04-30 10:25) Zgłoś naruszenie 6422

    Chińczycy szczególnie kolonizują Europę zachodnią ! Zachód upodobali sobie islamiści i Chińczycy. Zachód już jest ugotowany, na wieki wieków amen.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Heheszek(2018-04-30 11:08) Zgłoś naruszenie 7913

    Daimler AG Shareholder Structure by Region: 1. Germany 30,9% 2. Europe (without Germany) 30,6% 3. USA 17.1% 4. Asia 11.,8% 5. Kuwait 6,8% Dane ze strony Daimlera. :) Nie przesadzajmy z tą ich dominacją :) Do tego kupują na szczycie cyklu mocno przepłacając.

    Odpowiedz
  • yes(2018-04-30 12:11) Zgłoś naruszenie 3146

    Niemiec pracujący u Chińczyka. Warto dożyć takich czasów.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • edddekoo(2018-04-30 13:53) Zgłoś naruszenie 7429

    Europa ma taka traumę z powodu przeszłości kolonialnej, że teraz sama chce zostać kolonią. Pozwala na przejmowanie przemysłu i masową imigrację spoza Europu na której utrzymanie pracuję rdzeni mieszkańcy europejskiej koloni.

    Odpowiedz
  • wieloszczet(2018-04-30 16:42) Zgłoś naruszenie 415

    potrzebują rozrzucić swój "dymiący smoczym oddechem" przemysł, bo oszczędzą krajowe grunty, jedzenie dla obywateli to wielkie/strategiczne osiągnięcie Chin

    Odpowiedz
  • sid(2018-04-30 17:15) Zgłoś naruszenie 1120

    nostradamusa przepowiednia żółta rasa zaleje Europe,,,chiny chcą zalać rynek UE

    Odpowiedz
  • Nadzieja(2018-04-30 17:23) Zgłoś naruszenie 1432

    Taka kolonizacja to dla leniwych europejczyków odkupienie. Mam nadzieje ze Chińczycy nauczą nasze czerwone lenistwo pracy. Być moze dzieki temu spłacimy swój dług. Przypominam ze dług to dziś 150.000,00 zł na głowę każdego Polaka. Ja już dziękuje za anglosaski łąd!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Walery Boniszewski(2018-04-30 17:29) Zgłoś naruszenie 1817

    Tego nie da się zatrzymać - trzeba się przyłączyć i bogacić się. Poszukajcie ile Chiny wydają na BADANIA I WDROŻENIA. To zaczyna się robić NOWY PORZĄDEK ŚWIATA i my jesteśmy prosto na drodze do bycia jego częścią.

    Odpowiedz
  • Marek zakopane(2018-04-30 17:32) Zgłoś naruszenie 1068

    KONFUCJANIZM zwycięży i to mi się podoba.

    Odpowiedz
  • Andrzej(2018-04-30 23:04) Zgłoś naruszenie 444

    Ja nie mam żadnych najmniejszych wątpliwości, że Chińczycy na przestrzeni najbliższych ok. 100 lat skolonizują świat. To jest kultura i cywilizacja taka, z która żadna nie może się równać. Żadna.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • szukanie sensacji(2018-05-01 08:59) Zgłoś naruszenie 8822

    Chiny zainwestowaly kilka procent kapitalu ktory zachodnie firmy zainwestowaly w u nich. Sa juz gospodarczym mocarstwem ktore nadal rosnie i bardzo dziwne byloby gdyby nie inwestowali za granica w nowe technologie surowce itp. Przestrzegaja miejscowych praw i brednie o kolonizacji to nieporozumienie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • anonymous(2018-05-04 21:40) Zgłoś naruszenie 324

    Takie uroki kapitalizmu

    Odpowiedz
  • vit(2018-06-25 19:32) Zgłoś naruszenie 00

    Chinskie inwestycje to glównie przejecia ( interesuje ich pozyskiwanie technologii i ekspansja ekonomiczna). W Polsce dominuja inwestycje typu greenfield, od zera i na takich nam zalezy. Nasze interesy i chinskie nie sa tutaj tozsame.

    Odpowiedz