Na łamach dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" Voigt podkreśla, że wciąż należy dążyć do dialogu z Moskwą, a także dążyć do "europejskiego ładu pokojowego z udziałem Rosji". Jednak cel ten "na razie się oddala" i na razie "nie zapowiada się na gruntowną zmianę w rosyjskiej polityce" - twierdzi były polityk.

"Dla Niemiec Rosja pozostaje najważniejszym krajem europejskim na wschód od granic Unii Europejskiej i NATO, nie jest jednak ważniejsza od sumy mniejszych i większych państw na wschód od Niemiec i na zachód od Rosji" - podkreśla Voigt, zaznaczając, że "sama wymiana handlowa z Polską jest większa niż z Rosją".

Ekspert przypomina, że obecnie "większość wschodnich sąsiadów Niemiec należy do UE i NATO". "W negocjacjach na temat przyszłego unijnego budżetu, kwestii migracyjnych, strefy Schengen czy euro niemiecki rząd musi starać się o kompromisy także ze swymi mniejszymi sąsiadami na Wschodzie. Wpływ wschodnich państw członkowskich UE na treść tych kompromisów jest przy tym większy niż atomowego mocarstwa światowego, Rosji. Gdy Rosja podkreśla swą rolę jako potęgi militarnej, dla wschodnich sąsiadów Niemiec wzrasta znaczenie NATO, a dla Niemiec - znaczenie kolektywnej obrony" - pisze Voigt.

Zaznacza, że po zakończeniu zimnej wojny i rozszerzeniu UE i NATO na wschód Niemcy "po raz pierwszy od stuleci od wschodu, zachodu, północy i południa otoczone są przez zaprzyjaźnione i sojusznicze państwa", w związku z czym "utrzymanie tej sytuacji, korzystnej pod względem politycznym, gospodarczym i geostrategicznym, i przede wszystkim stabilizacja i dalszy rozwój UE to priorytet Niemiec w polityce zagranicznej".

"Gdy prezydent (Rosji Władimir) Putin czy prezydent (USA Donald) Trump, działają - choć na różne sposoby - wbrew jedności UE, działają wbrew europejskim i niemieckim interesom" - podkreśla Voigt.

Karsten Voigt, w latach 1976-1998 deputowany Bundestagu z ramienia Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) i do 1998 roku przewodniczący niemiecko-rosyjskiej grupy parlamentarnej, w latach 1999-2010 był koordynatorem niemieckiego rządu w kwestii współpracy Niemcy-USA.

>>> Czytaj też: Nominowana na szefową CIA Gina Haspel wiele lat pracowała w Rosji