Polsko-Arabski Klub Społeczno-Gospodarczy (PAKSG) zakończył w niedzielę wizytę w Iraku, której efektem będzie przyjazd ponad 100 irackich biznesmenów i urzędników do Polski. W trakcie wizyty PAKSG podpisał umowę z Iracko-Polską Izbą Przemysłowo-Handlową.

"W zeszłym roku Ukraina eksportowała do Iraku towary o wartości 4-5 mld USD, głównie produkty rolne, których jakość była zła; chcemy, by Polska wyparła Ukrainę z tego rynku" - oświadczył Benlam. Widzi on również ogromne możliwości dla polskich firm na rynku budowlanym w Iraku. "Trzeba tu wybudować pięć mln nowych mieszkań, ale nie mamy do tego wykwalifikowanych pracowników" - zauważył.

Reklama

Aby ożywić współpracę gospodarczą między Polską a Irakiem, IPIPH oraz PAKSG organizują konferencję biznesową. Odbędzie się ona 19 czerwca w Warszawie pod patronatem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH). Z Iraku przyjedzie na nią ponad stu tamtejszych przedsiębiorców, a także przedstawiciele kluczowych dla inwestycji i handlu instytucji rządowych oraz politycy. "Swój udział zapowiedzieli też członkowie zarządu irackiego banku centralnego oraz Narodowej Komisji Inwestycji" - powiedział PAP prezes PAKSG Przemysław Skrzypek.

Skrzypek, który przebywał w Iraku prawie miesiąc, spotkał się w tym czasie m.in. z Samim Raufem el-Aradżim, prezesem Narodowej Komisji Inwestycji, czyli irackiej instytucji rządowej w randze ministerstwa odpowiedzialnej za inwestycje zagraniczne. "Omawialiśmy warunki inwestycyjne dla polskich firm w Iraku, szczegóły zostaną zaprezentowane na konferencji w Warszawie" - zapowiedział Skrzypek.

Benlam jest przekonany, że dzięki konferencji w Warszawie uda się ściągnąć polskich inwestorów do Iraku i ożywić współpracę. Nieoficjalnie wiadomo, że iraccy przedsiębiorcy prowadzą zaawansowane rozmowy w sprawie współpracy z polskimi firmami przetwórstwa spożywczego. Chcą w Iraku budować fabryki korzystające z polskich technologii przetwórstwa.

Skrzypek podkreślił jednak, że współpraca iracko-polska nie może ograniczać się do kwestii gospodarczych. "Takiej współpracy sprzyja odpowiednia atmosfera wzajemnych relacji, a do tego konieczna jest współpraca na polu kultury i nauki" - podkreślił.

Skrzypek spotkał się w Nasirii z władzami tamtejszego uniwersytetu. "Omawialiśmy kwestie współpracy naukowej z polskimi uczelniami. Po stronie irackiej jest bardzo duże zainteresowanie" - podkreślił. Już 30 maja w Sejmie odbędzie się konferencja polsko-iracka poświęcona współpracy archeologicznej i organizacjom pozarządowym. Polska misja archeologiczna planuje za niedługo rozpocząć działalność na południu Iraku. PAKSG i IPIPH stanowią zaplecze eksperckie tej konferencji.

Na początku czerwca planowane jest otwarcie wspólnego biura obu organizacji w Bagdadzie. Będzie ono wspierać polskich przedsiębiorców inwestujących w Iraku i promować w tym kraju współpracę gospodarczą z polskimi firmami.

Z Bagdadu Witold Repetowicz (PAP)