W poniedziałek uroczyście rozpoczęto budowę obwodnicy Strzyżowa. Obecny na uroczystości wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak podkreślił, że dzięki tej inwestycji Podkarpacie umocni swoją pozycję wśród województw, które najlepiej wykorzystują środki unijne. W tej chwili województwo jest na trzecim miejscu.

„To bardzo wysoka pozycja, medalowa, wręcz historyczna. Podkarpacie jest wzorcem nie tylko dla pozostałych województw makroregionu wschodniej Polski, ale także dla takich regionów jak Małopolska, Śląskie, Zachodniopomorskie” – dodał.

Reklama

Z kolei marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl zaznaczył, że obwodnica jest ważna nie tylko dla mieszkańców Strzyżowa, ale dla całego regionu. Dzięki niej, przekonywał Ortyl, otwierają się nowe możliwości zarówno dla miasta jak i Podkarpacia.

Dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Piotr Miąso nie krył, że były obawy, iż tak duża inwestycja spowoduje protesty społeczne.

„Mieszkańcy Strzyżowa na tę inwestycję czekali i byli do niej przygotowani. Jej trasa była od lat w różnych opracowaniach, ale i tak nie obędzie się bez wyburzeń. Trzeba zburzyć cztery domy, w tej chwili jeszcze mieszkają w nich właściciele, ale nigdy z tego powodu nie było protestów. Mieliśmy indywidualne, ludzkie sprawy, które udało nam się bezkonfliktowo doprowadzić do końca” – dodał Miąso.

Obwodnica będzie częścią drogi wojewódzkiej nr 988 Babica-Strzyżów-Warzyce. Planowany termin zakończenia robót budowlanych to 31 października 2019 r. Drogę wybuduje Grupa Mostostal Warszawa.

Wyzwaniem dla wykonawcy będzie teren, na którym powstanie droga, bo jest to dolina Wisłoka, obszar zalewowy o skomplikowanej budowie geologicznej, miejscami występują też osuwiska. W sumie powstać ma kilkanaście obiektów inżynierskich, w tym m.in. pięć mostów (trzy na Wisłoku i po jednym obiekcie przez: rzekę Stobnica i potok Różanka) oraz wiadukty drogowe i przepusty.

Koszt budowy obwodnicy to ponad 106 mln zł, z tej kwoty dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego na lata 2014-2020 wynosi ponad 90 mln zł. To największa pod względem finansowym inwestycja realizowana z podkarpackiego RPO.(PAP)

autor: Wojciech Huk