Drenaż mózgów z Ukrainy. Do Polski przyjeżdża coraz więcej specjalistów

18 maja 2018, 09:00
Źródło:MAGAZYN DGP
fot. Stasia04/Shutterstock

fot. Stasia04/Shutterstockźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Leczą, uczą, programują. Wiedzą, co znaczy ciężka praca. Nawet kiedy dobrze nie znają języka, decydują się na własny biznes. Nad Wisłą Ukraińcy pracują nie tylko na stanowiskach najniższego szczebla.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (79)

  • Polak(2018-10-04 22:46) Zgłoś naruszenie 00

    A nie lepiej naszych sciągnąć do kraj? W przeciwnym razie Ukraińcy niedługo będą mieli mniejszość w sejmie! A i głosować im się zachce...

    Odpowiedz
  • ona(2018-05-20 07:53) Zgłoś naruszenie 07

    Patrzac na niemcow i ich inzynierow i lekarzy (analfabetow) cieszy mnie to ze nasi azylanci sa wyksztalceni.

    Odpowiedz
  • Gość(2018-05-20 06:00) Zgłoś naruszenie 12834

    Myślę że dobrze że przyjeżdżają do nas ludzie o wysokich kwalifikacjach. Gospodarka nasza się rozwija i potrzebujemy takich ludzi.

    Odpowiedz
  • dd(2018-05-19 15:10) Zgłoś naruszenie 114160

    wzrost cen paliw jest tez przez to ze Trump zadecydowal o wyjściu USA z porozumienia nuklearnego z Iranem wiec przez jakis czas ceny paliw beda rosly. nic sie nie da zrobic.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Newsroom(2018-05-19 12:38) Zgłoś naruszenie 136145

    Chciałbym jeszcze dodać dla ścisłości, że wypociny ruskich trolli ,którzy tu grasują i szczują na poralu, zdają się psu na budę ! Jak pewnie zauważyli, agentura kremlowska, jest wydalana z całą stanowczoscią z Polski, przez nasze służby - przez ABW ! I chwała im za to, bo państwo przestało być tylko teoretyczne !

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Peoplespotting(2018-05-19 08:25) Zgłoś naruszenie 185173

    Ja tam zauważyłam, że są dużo lepiej ubrani od Polaków. Nie mam na myśli ilości pieniędzy wydanych na ubrania, ale to że wyglądają dużo bardziej gustownie i stylowo, czy w porównaniu do naszych panów wyglądających wiecznie jak na siłowni, powiedzmy bardziej elegancko. Widać, że to nie są jakieś drogie marki (to akurat na plus, u nas panuje przekonanie ze jak cos ma duze logo, to dobrze wygląda), ale kolorystycznie i jeśli chodzi o fason dobrze to wygląda. Do tego stopnia, że kilkukrotnie rozpoznałam Ukraińca po ubraniu w tramwaju zanim się odezwał.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Aaac(2018-05-18 21:42) Zgłoś naruszenie 7487

    My drenujemy Ukrainę, nas Europa Zachodnia i nie tylko. Pracodawcy zawsze szukają najtańszych pracowników. Gdyby w Polsce płacili oraz traktowali pracowników jak na Zachodzie to w Polsce nie zabrakłoby rąk do pracy. Pracuję w Polsce dla zagranicznej firmy. Płacą całkiem ok, ale najważniejsze, że mam czas dla rodziny i swoje hobby. Już nie muszę robić etatu i mieć drugiej pensji z nadgodzin. Zawsze brakowało ludzi i tylko trzeba było zasuwać. Ilość pracowników wyliczona tak, że jak jeden zachorował, inny poszedł na urlop to nie było wiadomo od czego zacząć. Jak sam poszedłem na urlop to po powrocie jeszcze nadganianie i po tygodniu już zmęczony byłem i o urlopie zapomniałem. Ciągła rekrutacja i rotacja co powodowało, że nie było nigdy doświadczonego pracownika bo za taką pensję to tylko studenci, którzy uciekali do innej roboty z powodu braku podwyżek. W kółko to samo z obietnicami, że będzie lepiej. Ukraińcy robią w Polsce to samo ale mają mniejsze wymagania. Jak nie widać u nas podwyżek to chociaż odciążają z roboty, której jest za dużo.

    Odpowiedz
  • szkodaslow(2018-05-18 21:26) Zgłoś naruszenie 31101

    zabierają pracę + obniżają wynagrodzenia. z czego tutaj się cieszy? co z Polakami na wygnaniu?

    Odpowiedz
  • Przemek(2018-05-18 20:28) Zgłoś naruszenie 2769

    Skoro jest ponad milion ukraincow a niektore media mowia ze poltora miliona to dlaczego zus jest odprowadzany tylko od 300 czy 400 000? reszta pracuje na czarno i wlasnie w mojej branzy tak nas wykonczyli my placimy zus i podatki i jestesmy mnie konkurencyjni, jeszcze chwila i pojdziemy na bezrobocie i bedzie nas utrzymywal polski podatnik a oni dalej na czarno beda pracowac

    Odpowiedz
  • keep smiling(2018-05-18 15:46) Zgłoś naruszenie 12488

    Kadrowcy realizują swoją politykę kogo zatrudniać a kogo nie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • skandal(2018-05-18 15:18) Zgłoś naruszenie 56208

    Mieszkanie,transport za darmo,a ty POLAKU zapier... na opłaty i resztę sam bo nikt ci z pracodawców tak nie dogodzi. Nawet na zachodzie Polacy sami opłacają swój pobyt ,a tu proszę

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • bkb2(2018-05-18 12:11) Zgłoś naruszenie 322273

    Zaczynam rozumieć mentalność ukraińską której wcześniej nie pojmowałem. Otóż ten naród różni się mentalnie w sposób zasadniczy od Polaków i nie jestem przekonany czy w przyszłości uda się nam naprawdę dobrze zintegrować,,,, Oglądając te niektóre filmy o Ukraińcach widzę że są to ludzie którzy nie mają żadnego patriotyzmu czy odpowiedzialności za swój kraj i swoją przyszłość... Dowodem na to jest to że przecież tak jak Polska w 1989 roku byli oni wolni w 1991 i mogli już wtedy budować nowoczesne państwo i starać się przyłączyć do EU razem z Polską Słowacją Rumunią Węgrami.... Oni po prostu nie mają w sobie żadnej odpowiedzialności za siebie i swój kraj i żyją dokładnie jak w czasie ZSRR jak typowe homo sovieticus nie rozumiejąc że sami jako naród mogą kształtować swoją tożsamość , wolność i niezależność.... Dzisiaj przyjeżdżają do Polski i mimo że mają tutaj przykłady jak powinno się budować siłę własnego kraju to traktują Polskę tylko jak okazja do lepszego i wygodniejszego życia czy sposobu na zarabianie kasy....Z kim rozmawiam wśród Ukraińców to wszyscy mówią że oni nie mają wpływu na swoje władze i sytuację na Ukrainie....a to jest przecież nieprawda... To dowodzi że są wygodni i nie ma u nich odpowiedzialności za swój kraj i swoje społeczeństwo.... Zauważcie że Ukraińcy mówią często że wadą Polaków jest częste mówienie o polityce i dziwią się temu, a nie rozumieją nawet że Polacy mówią o polityce w ich obecności aby wyedukować Ukraińców i aby ci wzięli się do porządnej pracy jaka rozwinie ich kraj na wzór kraju Europejskiego.... Jest wielkie niebezpieczeństwo że ci Ukraińcy którzy w Polsce prowadza dzisiaj biznes czy mieszkają na stałe będą tylko traktować nasz kraj jak miejsce na dobrobyt a nie będą odpowiedzialni za Ukrainę... To może spowodować bardzo niebezpieczne perturbacje w przyszłości....kiedy uwikłają Polskę i Polaków w ich wojnę czy inne problemy społeczne, epidemie, ubóstwo, upadek gospodarki czy nawet rozbiór kraju....Ukraińcy ci z Zachodu mogą być kiedyś kartą przetargową swoich nacjonalistów domagających się zwrotu ziem na kresach a ci ze wschodu mogą być kartą przetargowa Moskwy mówiąc po rosyjsku w walce o wpływy w Europie Środkowo Wschodniej i całej EU.... Jakże trudno dzisiaj sobie wyobrazić że Ukraina pokona korupcję, wprowadzi nowoczesne prawo i podniesie swój kraj gospodarczo....!!! Teraz kiedy my w Polsce mamy dobrą koniunkturę wypracowaną w pocie czoła przez 30 lat, i wszystko na razie wygląda dobrze, ale co będzie jeżeli Ukraińcy zachłyśnięci dobrobytem w PL zadłużą się na wyrost i doprowadzą w konsekwencji do strat bankowych i biznesowych w naszym kraju ..? Jestem zwolennikiem integracji z Ukrainą ale Polska musi codziennie bacznie przyglądać się procesom jakie zachodzą na Wschodzie i nie może dopuścić do zbyt dużego udziały Ukraińców na naszym rynku.... Powinniśmy sięgnąć po pracowników raczej do odległych krajów azjatyckich gdzie jest większa kultura poszanowania społecznego. i z racji odległości ci ludzie nie będą wpływać na realne sprawy Polski w przyszłości w przeciwności do Ukraińców...

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Yulia(2018-05-18 12:08) Zgłoś naruszenie 9386

    Pany polaki to tylko srutututu ciagaj drutu. Mysla ze ukrainki sa tylko do tego. Juz my wam denaz mozgowuj czaszku zrobimy jak w 45 tym na Ukrainu! Slava Ukrainie! Heroiom Slava!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Lekarz Pediatra(2018-05-18 12:04) Zgłoś naruszenie 249288

    A Gdzie mój komentarz o znachorach i szeptuchach z Ukrainy z kupionymi na pchlim targu dyplomami medyka, którzy swoimi działaniami wywołali epidemie HIV, gruźlicy i inych zakaźnych chorób na Ukrainie? Czyzby cenzorem tutaj tez był"specjalista" z Ukrainy? Prawda boli, ale HIV, czy żóltaczka boli jeszcze bardziej! NIE CHCEMY W POLSCE EPIDEMII CHORÓB ZAKAŹNYCH KTÓRE WYSTĘPUJĄ NA UKRAINIE! Miejsca (zwłaszcza punkty gastronomiczne i przychodnie) w ktorych słysze jezyk Ukrainski omijam szerokim łukiem!

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • IMHO(2018-05-18 11:47) Zgłoś naruszenie 25111

    Jeżeli pracuje ponad milion to dlaczego do ZUS składki są odprowadzane od ledwo 400 tysięcy? Reszta pracuje na czarno?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • TEFLON(2018-05-18 11:29) Zgłoś naruszenie 7265

    Okazuje się że bez Ukraińców ani ani. Kolejny propagandowy artykuł.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • edddde(2018-05-18 11:21) Zgłoś naruszenie 14333

    Lepiej niech do Polski przyjeżdżają bliscy kulturowo Ukraińcy niż sprawiający duże problemy imigranci spoza Europy. Ukraińcy zintegrują się w Polsce podobnie jak Polacy za granicą czyli w miarę dobrze.

    Odpowiedz
  • gość(2018-05-18 11:06) Zgłoś naruszenie 12742

    No cóż , Lepiej przyjechać do Polski i pracować na czarno niż być wysłanym na front wschodni.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • rodak(2018-05-18 10:54) Zgłoś naruszenie 25871

    A PIS miał tak mocno chronić nas przed imigrantami. No właśnie widzę.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • An(2018-05-18 10:54) Zgłoś naruszenie 164189

    Ale bez sensu mamy prawo. Kto wymyslil aby pracownicy dostawali wize pracownicza tylko na pol roku? I co maja robic Ci biedni Ukraincy. Pracowac 6 miesiecy w PL a pozniej 6 miesiecy koczowac na Ukrainie albo u nas na czarno? Wiza pracownicza powinna byc min. na dwa lata!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz