"Co do REIT-ów. Ta ustawa została na tyle poprawiona, że uwzględniła wszystkie nasze uwagi jako Narodowego Banku Polskiego i w obecnej postaci takiego niepokoju nie ma" - powiedział Glapiński w środę na konferencji.

"Ale też proszę pamiętać, że ta ustawa, ponieważ chcieliśmy, żeby była bezpieczna i tak radziliśmy, ogranicza zakres swojego działania. Zawsze jest dobra i zła strona" - dodał.

Glapiński podkreślił, że NBP dąży do tego, by uniknąć ryzyka, że gwałtowne, niespodziewane działania na rynku postawiłyby "jakieś znaczące grupy obywateli" w "trudnej sytuacji".

Pod koniec kwietnia MF opublikował projekt ustaw o firmach inwestujących w najem nieruchomości (FINN).

Celem regulacji jest "zwiększenie atrakcyjności podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej na rynku nieruchomości mieszkalnych na wynajem oraz zwiększenie zaangażowania instytucjonalnego kapitału krajowego na tym rynku".

Zgodnie z projektem, ze statusu spółki FINN będzie mogła korzystać tylko spółka akcyjna, której podstawowym przedmiotem działalności jest najem nieruchomości mieszkalnych w Polsce. Siedziba tej spółki również musi znajdować się na terenie kraju.

Ministerstwo zaproponowało wprowadzenie preferencji podatkowych dla FINN.

MF przedstawiło w maju 2017 r. pierwszy projekt ustawy o REIT-ach (Real Estate Investments Trusts), czyli specjalnych spółkach i funduszach inwestujących na rynku nieruchomości, które czerpią dochody z wynajmu nieruchomości i przekazują większość zysków akcjonariuszom w postaci dywidend.

Początkowo regulacje o REIT-ach miały objąć segment nieruchomości komercyjnych.

NBP zgłosiło wówczas krytyczne uwagi wobec projektu wskazując szczególnie na niekorzystny moment wprowadzenia REIT-ów, ze względu na ujemne w tamtym okresie realne stopy procentowe. Glapiński zastrzegał w lipcu 2017 r., że NBP, jako bank centralny jest zobowiązany do zachowania ostrożności, a REIT-y mogą "zaoferować iluzję bezpiecznych lepiej oprocentowanych lokat".

W drugiej połowie września 2017 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, iż REIT-y będą mogły być prowadzone tylko w formule mieszkaniowej.

>>> Czytaj też: Morawiecki w Sejmie: "Nie odwołacie Szydło i Rafalskiej"