Sukces tego przedsięwzięcia i podpisanie porozumienia w czasie szczytu oznaczałoby, że całe wydarzenie będzie można przedstawić jako sukces mający usprawiedliwić podjęcie kolejnych kroków w celu polepszenia stosunków Rosji z USA.

Jak wynika z informacji anonimowego urzędnika z Rosji, jednym z najważniejszych tematów szczytu w Helsinkach ma być rola Iranu w Syrii. Temat ten jest także przedmiotem równoczesnych negocjacji Moskwy z Teheranem.

Według doniesień agencji Bloomberg Putin miał zgodzić się na żądania USA oraz Izraela, aby wspierane przez Iran siły znajdujące się w południowej Syrii zostały zastąpione jednostkami lojalnymi wobec rządu w Damaszku.

Twarzą w twarz

Ponadto, po spotkaniu Donalda Trumpa i Kim Dzong Una, w czasie którego amerykański prezydent niespodziewanie ogłosił zawieszenie ćwiczeń wojskowych z Koreą Południową, Władimir Putin zapragnął osobistych negocjacji z prezydentem USA – informuje rosyjski urzędnik.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował również, że spotkanie Putina i Trumpa może mieć charakter osobisty, bez udziału doradców. O planach osobistego spotkania przywódców powiadomił również amerykański ambasador w Rosji Jon Huntsman.

>>> Czytaj też: Bershidsky: Trump nie może uznać aneksji Krymu. Musi zaoferować Putinowi coś w zamian [OPINIA]