Zgodę na przyjęcie stanowiska Trumpa w formie pisemnej Mueller wyraził w liście, który prawnicy prezydenta otrzymali w piątek - przekazał informator, którego agencja opisała w środowej depeszy jako "osobę zbliżoną do sprawy".

Jako pierwszy o liście Muellera do Trumpa poinformował dziennik "New York Times".

Według źródła Reutera po otrzymaniu odpowiedzi zespół specjalnego prokuratora zdecyduje, jaki krok podejmie w następnej kolejności; niewykluczone jest np. wezwanie Trumpa na przesłuchanie.

Kwestia formalnego przesłuchania prezydenta była przedmiotem wielomiesięcznych negocjacji prowadzonych między zespołem Muellera a prawnikami Trumpa.

Mueller wraz ze współpracownikami bada również, czy Trump już jako prezydent próbował utrudniać prowadzenie śledztwa w sprawie rosyjskich ingerencji w wybory prezydenckie w USA w listopadzie 2016 roku. Na razie nie wiadomo jednak, jak rozwiązana zostanie kwestia pytań odnoszących się do tego wątku śledztwa.

W ocenie amerykańskich agencji wywiadowczych Rosja ingerowała w wybory z 2016 roku na korzyść Trumpa. Władze w Moskwie odrzucają te oskarżenia. Trump twierdzi, że żadnej zmowy między jego sztabem a Kremlem nie było, a dochodzenie Muellera nazwał "polowaniem na czarownice". (PAP)