86 autobusów Mercedes-Benz Citaro o długości 12 metrów zostało dostarczonych na kilka tygodni przed terminem założonym w umowie przez firmę EvoBus Polska.

Dzięki temu w tym miesiącu na ulice miasta wyjedzie 56 autobusów z silnikami spełniającymi najwyższe europejskie normy Euro 6, których zakup został dofinansowany w ramach projektu unijnego oraz 30 autobusów zamówionych w formie leasingu finansowego.

Jak podkreślili przedstawiciele krakowskiego MPK, w każdym z tych 30 pojazdów po raz pierwszy w Polsce zastosowano nowatorskie rozwiązanie hybrydowe. Polega ono na wspomaganiu silnika spalinowego specjalnie dedykowanym silnikiem elektrycznym, który współpracuje bezpośrednio z dwoma dodatkowymi superkondensatorami magazynującymi energię odzyskaną w procesie hamowania. To rozwiązanie pozwala na oszczędności paliwa, a co za tym idzie, na jeszcze większą redukcję emisji szkodliwych substancji.

56 autobusów Mercedes-Benz Citaro z silnikami wysokoprężnymi kosztowało 65,4 mln zł netto. 30 autobusów z nowatorskim rozwiązaniem hybrydowym nabytych w leasingu kosztowało prawie 41,4 mln zł netto.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przypomniał w piątek, w ciągu ostatnich 3 lat władze miasta wydały na tabor miejski blisko 1 mld zł.

„Działania Krakowa na rzecz czystego powietrza to nie tylko wymiana pieców, ale także i zakup nowoczesnych, ekologicznych autobusów. Już w połowie października Kraków będzie pierwszym dużym miastem w Polsce ze 100 proc. ekologicznego taboru autobusowego” - zaznaczył Majchrowski.

Zapowiedział, że po pełnej wymianie taboru autobusowego, w przyszłym roku miasto się na zakupie nowoczesnych tramwajów.

Według przedstawicieli krakowskiego przewoźnika, prowadzone w ostatnich latach zakupy nowoczesnego taboru są największe w dotychczasowej historii firmy. Po realizacji obecnych zamówień mieszkańcy Krakowa tylko w latach 2016-2018 zyskali 350 nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska autobusów.(PAP)

autor: Rafał Grzyb