Sędzia wycofał nakaz aresztowania 22-letniego Irakijczyka, zidentyfikowanego tylko jako Jusif A. Obrońca powiedział, że rozważa podjęcie kroków prawnych wobec odpowiedzialnych za bezpodstawne aresztowanie. Ujawnił, że świadkowie nie rozpoznali jego klienta jako sprawcy zabójstwa, a na nożu znalezionym na miejscu przestępstwa nie było jego odcisków palców. "Wytworem fantazji prokuratury" nazwał podejrzenie, że jego klient mógł mieć cokolwiek wspólnego z zabójstwem.

W areszcie pozostaje drugi cudzoziemiec zatrzymany w związku z zabójstwem w Chemnitz, 23-letni Syryjczyk - poinformowała prokuratura. Trwają poszukiwania trzeciego podejrzanego, 22-letniego Irakijczyka.

Po zabójstwie Niemca w Chemnitz doszło do wielkich demonstracji skrajnej prawicy oraz do ksenofobicznych napaści. Na wiece, podczas których protestowano przeciwko polityce migracyjnej rządu Niemiec, przyjeżdżali prawicowi radykałowie z całego kraju. Dwie osoby skazano na kary więzienia w zawieszeniu za unoszenie rąk w geście hitlerowskiego pozdrowienia - informuje agencja dpa.(PAP)