Posiedzenie Fed będzie miało miejsce 25-26 września. Rynek oczekuje podwyżki stóp procentowych o 25 pb, do przedziału 2,0 - 2,25 proc.

Ekonomiści Barclays ocenili, że podwyżka stóp o 25 pb nie będzie zaskoczeniem, bo była sygnalizowana od pewnego czasu.

"Prawdopodobnie można oczekiwać stopniowego podnoszenia stóp, by zbilansować ryzyka zbyt wolnego i zbyt szybkiego tempa podwyżek" - napisano w raporcie Barclays z 21 września.

W ich ocenie główym wydarzeniem posiedzenia będzie więc publikacja zaktualizowanych kwartalnych projekcji makro. Spodziewają się oni jedynie niewielkich zmian.

Zdaniem ekonomistów Barclays kolejnej podwyżki można się oczekiwać w grudniu tego roku.

Jak dotąd, Fed podniósł w tym roku stopy procentowe dwukrotnie. Forward guidance banku sugeruje jeszcze dwie podwyżki w bieżącym roku.

W Europie, istotny będzie piątkowy odczyt flash inflacji wg HICP.

Zainteresowanie wzbudzić też mogą zaplanowane na poniedziałek, wtorek i czwartek wystąpienia członków Europejskiego Banku Centralnego, w tym szefa EBC Mario Draghiego. Draghi wystąpi m.in. na posiedzeniu Komisji Gospodarczej i Monetarnej (ECON) w Parlamencie Europejskim.

Inwestorzy mogą również czekać na wypowiedzi przedstawicieli Banku Anglii, biorąc pod uwagę ostatnie zaskakujące pozytywnie dane makro dot. PKB, inflacji, czy sprzedaży detalicznej.

Na rynek trafić mogą kolejne informacje dotyczące Brexitu.

W poniedziałek dwóch byłych członków brytyjskiego rządu - były minister ds. Brexitu David Davis i były szef resortu dyplomacji Boris Johnson - przedstawią swój alternatywny plan dotyczący wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Ich propozycja zakłada innowacyjne wykorzystanie rozwiązań technologicznych, wielokrotnie kwestionowanych przez unijnych negocjatorów, a także podpisanie dwustronnego traktatu handlowego z Irlandią, który - jak zaznaczają eksperci - byłby prawdopodobnie sprzeczny z unijnym prawem.

Lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn i jego zastępca Tom Watson zapowiedzieli w niedzielę gotowość poparcia organizacji drugiego referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, jeśli taka będzie wola członków ugrupowania.

W serii wywiadów zbiegających się z rozpoczęciem dorocznej konwencji programowej Partii Pracy w Liverpoolu politycy zasugerowali jednak, że ich preferowanym wyjściem z obecnego impasu w negocjacjach z Unią Europejską jest upadek rządu Partii Konserwatywnej z premier Theresą May i przeprowadzenie przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Dziennik "The Times" ujawnił w niedzielę, że doradcy premier Theresy May rozpoczęli planowanie pod kątem przedterminowych wyborów parlamentarnych po tym, jak w czwartek unijni przywódcy odrzucili plan Londynu ws. Brexitu.

W ewentualnej kampanii wyborczej May miałaby zaostrzyć retorykę wobec UE i zrezygnować z prezentowanego dotychczas tzw. planu z Chequers (stanowiska W. Brytanii w różnych obszarach dotyczących Brexitu) na rzecz luźniejszej umowy o wolnym handlu, wzorowanej na unijnym porozumieniu z Kanadą.

---

Kalendarz makroekonomiczny w tygodniu 24-28 września:

Poniedziałek: Niemcy – indeks IFO za IX;

Wtorek: USA - indeks zaufania konsumentów, indeks cen domów S&P/Case-Shiller;

Środa: USA - decyzja Fed ws. stóp procentowych;

Czwartek: USA - podpisane umowy na sprzedaż domów; Japonia - stopa bezrobocia, produkcja przemysłowa; UK - indeks zaufania konsumentów GfK.

Piątek: USA – dochody i wydatki Amerykanów; Euroland - flash inflacji wg HICP za IX. (PAP Biznes)