Cieszący się popularnością za granicą prezydent Emmanuel Macron traci poparcie w swym kraju, jednak bez względu na to musi kontynuować zaplanowane reformy, aby wyrwać Francję z apatii - pisze w czwartek "Financial Times".

Brytyjski dziennik podkreśla w komentarzu redakcyjnym, że Macron w czasie 16 miesięcy sprawowania urzędu osiągnął znacznie więcej od swych dwóch poprzedników tj. Nicolasa Sarkozy'ego i Francois Hollande'a, jednak w tym samym punkcie swej prezydentury wcześniejsi francuscy przywódcy cieszyli się większą popularnością. Według "FT" poparcie dla Macrona wynosi obecnie ok. 29 proc.

Macron pozostaje oddany idei stworzenia bardziej dynamicznej i przyjaznej przedsiębiorcom gospodarki - czytamy w artykule. By "wyrwać Francję z apatii" prezydent m.in. uelastycznia rynek pracy, wprowadza zmiany w systemie podatkowym i modernizuje "zesztywniały" system edukacji.

Spadające poparcie to nie jedyne zagrożenie dla stabilności reform Macrona - wskazano w komentarzu. Zdaniem "FT" francuska gospodarka "nie radzi sobie źle", jednak raczej trudno stwierdzić, że radziłaby sobie gorzej bez Macrona. "Wyborcy się niecierpliwią", a na rząd czeka wdrażanie reform w tak newralgicznych sektorach jak świadczenia emerytalne czy sektor publiczny - pisze "Financial Times".

Problemem jest osobowość prezydenta - zwraca uwagę gazeta, podkreślając, że we Francji w coraz większym stopniu jest on postrzegany jako "zarozumiały intelektualista, który nie znosi głupców". W kraju wzmacnia się też jego wizerunek jako obojętnego na problemy zwykłych ludzi. "Ludzie w sytuacji i miejscach bez perspektyw mają rację, nie widząc w jego reformach zbyt wiele dla siebie" - podkreśla "FT".

"W świecie sparaliżowanym przez nieliberalnych polityków silnej ręki (Macron) stanowi rzadki przykład liberała z przekonania, podejmującego trudne zadanie reformatorskie" - czytamy w "Financial Timesie", który wskazuje na zakończenie, że polityczny los Macrona jest ważny nie tylko dla Francji, ale też dla innych krajów.

>>> Czytaj też: Europa, Chiny i Rosja przygotowują specjalny fundusz, by ominąć sankcje USA wobec Iranu