Bitcoin, największa cyfrowa waluta, tracił na wartości nawet 7 proc., spadając do najniższego poziomu od połowy sierpnia. O godzinie 9:30 w Londynie strata wynosiła 4,8 proc. Indeks kryptowalutowy Bloomberg Galaxy Krypto Index w trzecim dniu strat spadł o ponad 11 proc. Inne popularne kryptowaluty Ether, XRP i Litecoin traciły co najmniej 10 proc. wartości.

„Globalna wyprzedaż akcji rozlała się też na rynek kryptowalut”, mówi Ryan Rabaglia z hongkońskiej firmy obracającej kryptowalutami OSL. „Dni kryptowalut jako bezpiecznej przystani w bardzo dużym stopniu oderwanej od reszty świata wydają się kończyć”, dodaje.

Zwiększenie zainteresowania instytucji państwowych kryptowalutami sprawiło, że korelacja z tradycyjnymi aktywami się zwiększyła, chociaż trend ten może nie trwać długo – stwierdził też Rabaglia.

Największa wyprzedaż akcji od lutego tego roku zaczęła się w USA i przetoczyła w czwartek przez Azję. Indeksy benchmarkowe w regionie traciły co najmniej 4 proc., a chiński Shanghai Composite może zakończyć dzień na poziomie najniższym od prawie czterech lat. Do nerwowości na rynkach przyczynia się amerykańsko-chińska wojna handlowa, rentowność 10-letnich obligacji amerykańskich sięgająca rekordu z 2011 roku i zacieśnianie polityki pieniężnej Rezerwy Federalnej.

>>> Czytaj też: Na rynkach polała się krew. Trump: To Fed zwariował