Według rzecznika kancelarii Kim Uj Kioma południowokoreański prezydent poprosił o aktywne wsparcie Moskwy w przekonywaniu Pjongjangu, aby „w odważniejszy sposób” podejmował kroki w kierunku denuklearyzacji.

Obaj przywódcy przeprowadzili „wszechstronne dyskusje” na temat zasad i warunków ewentualnego złagodzenia sankcji przeciw Korei Płn. - dodał rzecznik. Międzynarodowe sankcje gospodarcze wprowadzono, by ukarać Pjongjang za jego zbrojenia nuklearne i rakietowe.

W czasie 58-minutowego spotkania prezydent Rosji ocenił, że jeśli denuklearyzacja posunie się naprzód, powinny temu towarzyszyć również środki odwzajemniające – podała południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na pałac prezydencki.

Putin wspomniał również, że przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un jest zainteresowany odwiedzeniem Rosji i trwają w tej sprawie konsultacje. Wcześniej rosyjski prezydent wyrażał nadzieję na spotkanie z Kimem w Moskwie w 2019 roku.

Kim Dzong Un wielokrotnie deklarował w tym roku skłonność do „całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego” i zapowiedział konkretne działania w tym kierunku. Uzależnił je jednak od „analogicznych środków”, jakie miałyby podjąć USA.

Pjongjang naciska na złagodzenie międzynarodowych sankcji, które pogłębiły izolację gospodarczą Korei Płn. i uderzyły w jej gospodarkę. Waszyngton wyklucza jednak jakiekolwiek ustępstwa, dopóki nie zostaną podjęte konkretne kroki w kierunku „całkowitej, możliwej do zweryfikowania i nieodwracalnej denuklearyzacji” Korei Płn.

Od czerwcowego szczytu prezydenta Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem w Singapurze oba kraje prowadzą negocjacje na temat szczegółów denuklearyzacji. W ubiegłym tygodniu jednak nagle odwołano zaplanowane spotkanie sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo z wysokiej rangi urzędnikiem Korei Płn. Kim Jong Czolem. Departament Stanu USA poinformował, że spotkanie przełożono, ale nie podał, na kiedy.

Mun i Putin rozmawiali w środę również na temat handlu i uzgodnili współpracę, której celem jest zwiększenie wartości dwustronnej wymiany do 30 mld dolarów rocznie oraz podniesienie liczby wzajemnych wizyt turystów z obu krajów do miliona – podał Yonhap.

Spotkanie w kuluarach 33. dorocznego szczytu Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej było czwartym, odkąd w ubiegłym roku Mun został prezydentem Korei Płd.