Amerykański prezydent ma oddzielnie spotkać się na roboczym obiedzie z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem, po raz pierwszy od czasu, gdy USA i Chiny nałożyły na siebie nawzajem cła na import.

Prezydent Trump uważa, że istnieje "duża szansa", że zostanie osiągnięta umowa handlowa z Chinami, ale pod pewnymi warunkami - powiedział we wtorek doradca Białego Domu ds. ekonomicznych Larry Kudlow. "Prezydent uważa, że istnieje duża szansa na osiągnięcie porozumienia i jest otwarty na tę możliwość" - wskazał Kudlow. Wymienione przez prezydenta warunki obejmują ochronę własności intelektualnej oraz zniesienie barier taryfowych i pozataryfowych - podaje agencja AFP.

Dwie największe gospodarki świata toczą obecnie konflikt, który chińskie ministerstwo określało jako największą wojnę handlową w historii gospodarki. Waszyngton wprowadził już karne cła na importowane z Chin towary warte 250 mld USD rocznie, na co Pekin odpowiedział taryfami na amerykańskie produkty za 110 mld USD rocznie.

Tegoroczny, trzynasty szczyt G20, grupy kontrolującej ok. 75 proc. światowego handlu, odbędzie w Buenos Aires 30 listopada i 1 grudnia. Gospodarzem wydarzenia będzie prezydent Argentyny Mauricio Macri. (PAP)