Według gazety, powołującej się na źródła zaznajomione ze sprawą, Moskwa zasugerowała pod koniec października udział Chin w tych negocjacjach i Pekin podobno nie odrzucił tej idei.

„Nikkei Asian Review” przypomina, że prezydent Donald Trump ogłosił w październiku zamiar wycofania się Stanów Zjednoczonych z układu INF (o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu), uzasadniając to notorycznym łamaniem jego postanowień przez Rosję. Moskwa odpiera te zarzuty.

Układ INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty) został podpisany w 1987 roku przez USA i ówczesny ZSRR.

4 grudnia sekretarz stanu USA Mike Pompeo dał Rosji 60 dni na powrót do przestrzegania INF, zapowiadając, że w przeciwnym razie Waszyngton rozpocznie procedurę wycofywania się z tego układu. Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył dzień później, że USA nie przedstawiły dowodów na to, że Rosja narusza układ i ostrzegł, że jeśli Waszyngton wycofa się z traktatu, to Moskwa "będzie reagować w należyty sposób".

Prezydent USA Donald Trump napisał 3 grudnia na Twitterze, że jest pewien, iż „kiedyś w przyszłości” rozpocznie rozmowy z prezydentami Chin i Rosji o powstrzymaniu „tego, co stało się znacznym i niekontrolowanym wyścigiem zbrojeń”.

„Nikkei Asian Review” pisze, powołując się na źródło zbliżone do rosyjskiego rządu, że jest możliwe, iż Putin poruszył kwestię włączenia Chin, gdy 1 grudnia przeprowadził krótką rozmowę z Trumpem podczas szczytu G20 w Buenos Aires.

Według gazety Rosja, nad którą NATO ma znaczną przewagę, jeśli chodzi o uzbrojenie konwencjonalne, prawdopodobnie uważa, że układ INF jest w istocie martwy i sądzi się, iż nawet z zadowoleniem powitała decyzję Amerykanów jako pretekst do umacniania swego potencjału nuklearnego.

>>> Czytaj także: Zamieszki we Francji mogą być wspierane z zewnątrz