W ubiegłym tygodniu chińskie władze zatrzymały byłego wicekonsula Kanady w Pekinie Michaela Kovriga, obecnie eksperta think tanku z siedzibą w Brukseli. Według chińskiego MSZ, podejrzewany jest on o „szkodzenie bezpieczeństwu narodowemu” ChRL. Później z tego samego powodu zatrzymano w tym kraju jeszcze jednego Kanadyjczyka, biznesmena Michaela Spavora.

Według komentatorów zatrzymania obywateli Kanady to odwet chińskich władz za aresztowanie wiceprezes i dyrektor finansowej chińskiej firmy telekomunikacyjnej Huawei. Meng Wanzhou została zatrzymana 1 grudnia na lotnisku w Vancouver i obecnie – zwolniona za kaucją – oczekuje na wynik postępowania o ekstradycję do USA, gdzie podejrzewana jest o oszustwo w związku z łamaniem sankcji amerykańskich nałożonych na Iran.

Meng została aresztowana na wniosek władz USA, które prowadzą obecnie z Chinami spór handlowy. Chińskie władze stanowczo protestowały przeciwko jej zatrzymaniu i groziły Kanadzie „poważnymi konsekwencjami”, jeśli nie zostanie ona natychmiast wypuszczona.

Według kilku zaznajomionych z sytuacją źródeł Reutera, Kovrig posiada również obywatelstwo Węgier. Agencja ocenia, że może to doprowadzić do dalszej eskalacji sporu, jeśli uwikłana zostanie w niego również Unia Europejska, która jest największym partnerem handlowym Chin.

Dwa spośród cytowanych źródeł przekazały, że węgierska ambasada w Pekinie stara się uzyskać dostęp konsularny do Kovriga, ale jeszcze im tego nie umożliwiono. Wcześniej z Kovrigiem spotkał się ambasador Kanady John McCallum.

48-letni Kovrig spędził większość trzeciej dekady swojego życia w Budapeszcie, gdzie śpiewał w zespole rockowym, uczył języka angielskiego i pisał do miejskiej gazety – powiedziało trzecie źródło.

Chińskie MSZ przekazało, że przy wjeździe do Chin Kovrig posługiwał się paszportem kanadyjskim, a „jeśli pojawią się inne kwestie, Chiny postąpią w zgodzie z prawem i przepisami”. Rządy Węgier i Kanady nie odpowiedziały na prośby o komentarz.

Ambasada UE w Pekinie wyraziła zaniepokojenie aresztowaniem Kovriga i Spavora, ale nie odniosła się bezpośrednio do kwestii węgierskiego obywatelstwa. W komunikacie przesłanym Reuterowi obu mężczyzn określiła jako Kanadyjczyków i zapewniła o „pełnym wsparciu” UE dla kanadyjskiego rządu w ich sprawie.

Według kolejnego źródła przedstawiciele UE poruszyli już sprawę zatrzymanego z chińskim MSZ i utrzymują stały kontakt z ambasadorem Kanady w Pekinie. Zdaniem tego źródła szefowe dyplomacji UE i Kanady, Federica Mogherini i Chrystia Freeland, mogą przeprowadzić w najbliższych dniach rozmowę telefoniczną na temat Kovriga.

Inny rozmówca Reutera zauważył, że zatrzymany posługiwał się w Chinach kanadyjskim paszportem i prosił o pomoc konsularną Kanady, w związku z czym dyplomaci węgierscy prawdopodobnie nie uzyskają do niego dostępu. Chiny nie uznają podwójnych obywatelstw.

Wszystkie cytowane przez brytyjską agencję źródła zastrzegły anonimowość ze względu na delikatny charakter sprawy.

W czwartek chińskie MSZ potwierdziło zatrzymanie trzeciej osoby z Kanady. Według rzeczniczki tego resortu zatrzymana Sarah McIver odbywa „karę administracyjną” za nielegalną pracę na terenie ChRL. Premier Kanady Justin Trudeau ocenił w środę, że najnowszy przypadek jest "bardzo odrębną sprawą" od zatrzymania Kovriga i Spavora.

>>> Czytaj też: Ukraińcy nieprędko uciekną z Polski na Zachód