"Jeśli (Amerykanie) wycofają się z Afganistanu, nie będzie to miało wpływu na bezpieczeństwo, ponieważ od czterech i pół roku Afgańczycy już sprawują pełną kontrolę nad bezpieczeństwem" - oświadczył w mediach społecznościowych rzecznik prezydenta Aszrafa Ghaniego, Harun Szachansuri.

Wcześniej w piątek agencja Associated Press podała, powołując się na anonimowe źródła we władzach USA, że Pentagon planuje wycofać z Afganistanu około połowy spośród 14 tys. służących tam amerykańskich żołnierzy.

Informację tę, również opierając się na źródłach we władzach, podał w czwartek wieczorem czasu lokalnego także dziennik "Wall Stret Journal". Gazeta przekazała, że prezydent Donald Trump nakazał rozpoczęcie procesu redukcji amerykańskich sił w Afganistanie.

Dziennik przytoczył anonimowego urzędnika USA, według którego "ponad 7 tys. amerykańskich żołnierzy rozpocznie w najbliższych tygodniach powrót do domu z Afganistanu".

Amerykańskie wojska wylądowały w Afganistanie w listopadzie 2001 roku, w ramach operacji stanowiącej odpowiedź na zamachy terrorystyczne w USA z 11 września 2001 roku. Od tego czasu zginęło tam 2,4 tys. amerykańskich żołnierzy, a Stany Zjednoczone wydały już na tę najdłuższą w swojej historii wojnę ponad 900 mld dolarów.

USA i NATO formalnie zakończyły swoją misję bojową w tym kraju w 2014 roku, jednak na miejscu pozostały oddziały, które walczą z dżihadystycznym Państwem Islamskim i talibami oraz pomagają w tworzeniu afgańskiej armii. (PAP)

cyk/ mal/