Według ministerstwa spraw społecznych i zdrowia Finlandii wypisana w tym kraju recepta elektroniczna jest już honorowana także poza jego granicami.

"Finlandia i Estonia są pierwszymi krajami, w których ta usługa funkcjonuje. Później rozszerzona zostanie także na pozostałe części Europy" - oświadczył resort w komunikacie. W początkowej fazie fińskie e-recepty można realizować w Estonii, a później stopniowo w innych krajach.

Jak wyjaśnił fiński Narodowy Instytut Zdrowia i Dobrobytu (THL), jednostka badawczo-rozwojowa podległa resortowi zdrowia, usługa będzie działać także w drugą stronę. Celem jest, aby przed końcem 2019 roku na podstawie estońskich e-recept można było wykupić lekarstwa z aptek w Finlandii. Następnie na podstawie e-recept wystawionych w innych krajach europejskich będzie można wykupić leki z fińskich aptek.

Na podstawie analiz cen lekarstw, jakie opublikowały w ostatnim czasie m.in. fińskie media, ceny lekarstw w obu krajach różnią się. Z reguły podstawowe leki dostępne bez recepty kosztują w Estonii połowę mniej niż w Finlandii. W przypadku zaś lekarstw dostępnych na receptę, komentatorzy podkreślają, że nie ma podstaw, aby zakładać, że wszystkie medykamenty są tańsze w Estonii niż w Finlandii

Reklama

W najbliższej przyszłości także estońskie e-recepty mają być honorowane w kilku innych krajach, poza Finlandią. "Dziś rozpoczyna się transgraniczny przesył danych elektronicznych dotyczących zdrowia w Europie" - powiedziała estońska minister zdrowia i pracy Riina Sikkut.

Jak podkreśliła, "porozumienia zawarte w Europie mają stać się realnymi rozwiązaniami, które w przyszłości umożliwią to, że dane dotyczące zdrowia będą podążać za ludźmi, zapewniając lepszą jakość opieki zdrowotnej milionom osób, które podróżują, studiują czy pracują w innym europejskim kraju". Minister przypomniała, że "Estonia pracowała nad tym podczas swojej prezydencji w Radzie UE w drugiej połowie 2017 roku".

Fińskie władze podkreślają, że z usługi realizacji e-recept za granicą mogą skorzystać np. podróżni, którzy zapomnieli zabrać lekarstw z domu lub których podróż wydłużyła się. ″W szczególności np. lekarstwa, które wymagają przechowywania w lodówce, będzie można wykupić w miejscu pobytu" - poinformował instytut THL.

Zaznaczono przy tym, że e-recepty mogą "być otwarte" w zagranicznych aptekach z pewnymi ograniczeniami, tj. tylko po uprzednio udzielonej zgodzie pacjenta oraz po potwierdzeniu jego tożsamości. Fińskie e-recepty nie będą też realizowane w innych krajach w takich sytuacjach, gdy np. zamiast ilości lekarstwa wskazano okres leczenia. Oprócz tego wskazano na pewną listę medykamentów, których wykupienie za granicą jest ograniczone.

Fiński resort zdrowia podkreślił, że program uznawania transgranicznych e-recept został wdrożony na podstawie projektu współfinansowanego przez UE, a pacjenci mogą w dalszym ciągu realizować w europejskich aptekach papierowe recepty. "Podstawowe zasady związane z dostarczaniem i nabywaniem lekarstw na podstawie papierowych i elektronicznych recept są takie same" - przypomniało ministerstwo.

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)