GUS: Wskaźnik koniunktury w przemyśle wzrósł m: m do +6,4 pkt w styczniuWarszawa, 24.01.2019 (ISBnews) - Wskaźnik ogólnego klimatu w przetwórstwie przemysłowym ukształtował się w styczniu br. na poziomie plus 6,4 pkt wobec plus 5,3 pkt miesiąc wcześniej, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

"Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 6,4 (przed miesiącem plus 5,3). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17,8% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 11,4% (przed miesiącem odpowiednio 15,4% i 10,2%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - czytamy w komunikacie.

Oceny dotyczące portfela zamówień są negatywne, a produkcji - pozytywne, podobnie jak w grudniu ub.r.

"Przewidywania w zakresie portfela zamówień i produkcji są korzystne. Bieżąca i przyszła sytuacja finansowa oceniane są pesymistycznie. Opóźnienia płatności za sprzedane produkty rosną, nieco szybciej niż sygnalizowano w grudniu ub.r. Stan zapasów wyrobów gotowych jest uznawany przez przedsiębiorców za zbliżony do wystarczającego. Planowany jest wzrost zatrudnienia, większy od oczekiwań sprzed miesiąca" - czytamy dalej.

Przedsiębiorcy zapowiadają, że ceny wyrobów przemysłowych mogą nadal rosnąć, szybciej niż przewidywano w grudniu ub.r., podano także.

(ISBnews)