GUS: Wskaźnik koniunktury w handlu detalicznym spadł do +1,8 pkt w styczniuWarszawa, 24.01.2019 (ISBnews) - Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym ukształtował się w styczniu br. na poziomie plus 1,8 pkt wobec plus 10,4 pkt w poprzednim miesiącu, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

"W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 1,8 (przed miesiącem plus 10,4). Poprawę koniunktury sygnalizuje 14,8% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 13,1% (w ubiegłym miesiącu odpowiednio 17,9% i 7,5%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - czytamy w komunikacie.

Bieżąca sprzedaż oceniana jest korzystnie, ale ostrożniej niż w ostatnich dwóch miesiącach.

"Po raz pierwszy od marca 2017 r. diagnozy sytuacji finansowej są pesymistyczne. Odpowiednie przewidywania są negatywne po raz pierwszy od stycznia ub.r. Stan zapasów towarów jest nadal uznawany za nadmierny. W związku z pesymistycznymi przewidywaniami dotyczącymi sprzedaży, zapowiadany jest spadek zamówień towarów u dostawców. Poziom zatrudnienia może nie ulec zmianie. Przedsiębiorcy prognozują, że ceny towarów będą rosnąć szybciej niż zapowiadano miesiąc wcześniej" - czytamy w komunikacie.

Natomiast w handlu hurtowym w bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 5 (przed miesiącem plus 6,1). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16,5% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 11,6% (miesiąc wcześniej odpowiednio 16,0% i 9,9%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie, podał także Urząd.

"Oceny sprzedaży są optymistyczne, choć najostrożniejsze od marca 2017 r., odpowiednie przewidywania są bardziej niekorzystne od formułowanych w grudniu. Nieznacznie pogarszają się pesymistyczne diagnozy sytuacji finansowej. Utrzymują się negatywne prognozy w tym zakresie. Stan zapasów towarów jest nadal uznawany przez przedsiębiorców za nadmierny. Zapowiadany jest spadek zamówień towarów u dostawców, zbliżony do zgłaszanego przed miesiącem" - czytamy dalej.

Firmy planują niewielki wzrost zatrudnienia, mniejszy od formułowanego w grudniu. Przedsiębiorcy oczekują, że ceny towarów będą rosnąć nieco szybciej niż zapowiadano miesiąc wcześniej, podano także.

(ISBnews)