Huawei Technologies planuje w marcu rozpocząć budowę pierwszego centrum danych w RPA. Chiński gigant technologiczny zamierza rozszerzyć działalność w Afryce w czasie, gdy rosną globalne "nieporozumienia" w kwestii bezpieczeństwa sprzętu tej firmy.

Firma współpracuje z lokalnymi partnerami w zakresie budowy pierwszych centrów przechowywania danych do obsługi usług w chmurze. Pierwsze z nich ma powstać w Johannesburgu, a drugie w Kapsztadzie - poinformował Huawei w środowym oświadczeniu.

>>> Czytaj też: Huawei nie przejmuje się skandalem. Planuje nowe centra w Warszawie i Katowicach

Ekspansja nadchodzi w momencie, gdy Huawei boryka się z presją ze strony administracji USA, która oskarża chińską firmę o stwarzanie zagrożenia dla bezpieczeństwa kraju i chce, by operatorzy komórkowi zerwali współpracę z chińskim producentem. Rządy w całej Europie także wprowadziły poważne ograniczenia w relacjach z Huawei. Koncern broni się jednak, że jest prywatną firmą i nie działa pod dyktando Pekinu.

Skandal, jaki wybuchł wokół chińskiego giganta, może utrudnić sprawne wdrażanie technologii 5G, także w Afryce. Huawei jest czołowym globalnym dostawcą sprzętu telekomunikacyjnego.

Reklama

>>> Czytaj też: Huawei chce współpracować z polskim rządem. Firma obawia się biznesowych restrykcji?