W szczególności koszt indeksacji emerytur do poziomu przekraczającego najniższą krajową wyniesie w 2019 roku 15-20 mld rubli (228 mln-304 mln USD) - powiedział Siłuanow.

Minister wskazał, że Putin w orędziu bardziej szczegółowo opisał działania, o których mówił już w zeszłym roku tuż po zaprzysiężeniu na kolejną kadencję prezydencką. Program tych działań rozłożony jest na całą obecną kadencję prezydencką, czyli na sześć lat.

Putin zarysował w środowym orędziu plan szerokiego wsparcia socjalnego i ulg dla różnych grup ludności. Zaproponował m.in. rozszerzenie ulg dla rodzin wielodzietnych, dopłaty do kredytów hipotecznych dla rodzin z co najmniej trojgiem dzieci i podwyższenie świadczeń dla rodzin mających niepełnosprawne dziecko. Zapowiedział tworzenie dodatkowych miejsc w żłobkach, dopłaty dla lekarzy wyjeżdżających do małych miast i wsi oraz uruchomienie w przyszłości analogicznych dopłat dla nauczycieli.

Rosyjski prezydent zadeklarował także odnowienie ponad 60 lotnisk w Rosji do 2025 roku, tworzenie mobilnych punktów ambulatoryjnych, które mają zapewnić powszechny dostęp do opieki medycznej, a także ulgi dla placówek kulturalnych. Zapowiedział podniesienie standardów szpitali dziecięcych i przeznaczenie w przyszłym roku 1 bln rubli (ponad 15 mld USD) na narodowy program walki z chorobami onkologicznymi.

W orędziu Putin wspomniał, że 19 mln Rosjan - spośród około 147 mln ludności tego kraju - to ludzie żyjący poniżej oficjalnego progu ubóstwa.

Minimum socjalne w Rosji to obecnie równowartość niespełna 160 USD miesięcznie.

>>> Czytaj też: Putin: Rosja odpowie na amerykańskie pociski w Europie