Wybory do Parlamentu Europejskiego wygrał PiS z poparciem 45,38 proc. wyborców. Drugie miejsce zajęła Koalicja Europejska z 38,47 proc. głosów - podała w poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza. Próg wyborczy przekroczyła też Wiosna Roberta Biedronia z 6,06 proc. głosów.

Pozostałe ugrupowania nie przekroczyły 5-proc. progu wyborczego. Do PE reprezentantów nie wprowadziły: Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy z poparciem 4,55 proc., Kukiz'15 - 3,69 proc. oraz Lewica Razem - Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej - 1,24 proc.

W przeliczeniu na mandaty do PE sytuacja wygląda następująco: PiS otrzyma 27 mandatów, Koalicja Europejska - 22, zaś Wiosna Roberta Biedronia - 3.

Frekwencja

Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła 45,68 proc. - poinformował w poniedziałek p.o. szefa PKW Wiesław Kozielewicz. Najwyższa frekwencja była w okręgu w Warszawie - 60,37 proc., a najniższa w okręgu w Olsztynie - 38,93 proc. - dodał.

Reklama

Kozielewicz ocenił na konferencji prasowej, że frekwencja w wyborach do PE jest "rekordowa".

Jak podkreślił, najwyższa frekwencja była w okręgu nr 4 w Warszawie - 60,37 proc., a najniższa w okręgu nr 3 w Olsztynie - 38,93 proc.

P.o. szefa PKW podał również frekwencję w województwach. Wyniosła ona: w woj. dolnośląskim - 45,09 proc., w woj. kujawsko-pomorskim - 41,75 proc., w woj. lubelskim - 43,84 proc., woj. lubuskim - 40,66 proc., woj. łódzkim - 46,92 proc., woj. małopolskim - 49,18 proc., woj. mazowieckim - 52,49 proc., woj. opolskim - 37,91 proc., woj. podkarpackim - 44,24 proc., w woj. podlaskim - 40,95 proc., w woj. pomorskim - 47,24 proc., woj. śląskim - 45,86 proc., woj. świętokrzyskim - 44,49 proc., woj. warmińsko-mazurskim - 37,25 proc., woj. wielkopolskim - 44,86 proc., w woj. zachodniopomorskim - 42,95 proc.

Głosy nieważne

112 tys. 390 głosów w wyborach do Parlamentu Europejskiego było nieważnych; to poniżej jednego procenta - poinformował w poniedziałek p.o. szefa PKW Wiesław Kozielewicz. To jest niesamowite, jeśli chodzi o wyniki w Polsce - podkreślił.

Kozielewicz poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że uprawnionych do głosowania w niedzielnych wyborach było 30 mln 118 tys. 852 osoby; liczba kart wyjętych z urn to 13 mln 760 tys. 766. Jak dodał, 1065 kart było nieważnych, a 13 mln 759 tys. 701 - ważnych.

Ogółem - jak powiedział p.o. szefa PKW - liczba głosów nieważnych sięgnęła 112 tys. 390. Jak wskazał, jest to poniżej jednego proc. "To jest też niesamowite, jeśli chodzi o wyniki w Polsce" - ocenił.

64 tys. 966 głosów było nieważnych, ponieważ postawiono znak "x" przy nazwisku dwóch lub większej liczby kandydatów z różnych list; 46 tys. 74 głosów było nieważnych, bo nie postawiono znaku "x" obok żadnego nazwiska; 1350 głosów była nieważnych z powodu postawienia znaku "x" wyłącznie koło nazwiska kandydata na liście, której rejestracja została unieważniona - powiedział Kozielewicz.

Lista europosłówLista kandydatów, którzy otrzymali mandaty
Nazwisko i imiona Komitet
BIELAN Adam Jerzy KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
BRUDZIŃSKI Joachim Stanisław KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
CZARNECKI Ryszard Henryk KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
FOTYGA Anna Elżbieta KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
JAKI Patryk Tomasz KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
JURGIEL Krzysztof KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
KARSKI Karol Adam KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
KEMPA Beata Agnieszka KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
KLOC Izabela Helena KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
KOPCIŃSKA Joanna Maria KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
KRASNODĘBSKI Zdzisław Marek KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
KRUK Elżbieta Małgorzata KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
KUŹMIUK Zbigniew Krzysztof KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
LEGUTKO Ryszard Antoni KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
MAZUREK Beata KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
MOŻDŻANOWSKA Andżelika Anna KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
PORĘBA Tomasz Piotr KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
RAFALSKA Elżbieta KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
RZOŃCA Bogdan Józef KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
SARYUSZ-WOLSKI Jacek Emil KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
SZYDŁO Beata Maria KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
TARCZYŃSKI Dominik KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
TOBISZOWSKI Grzegorz Józef KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
WASZCZYKOWSKI Witold Jan KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
WIŚNIEWSKA Jadwiga Maria KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
ZALEWSKA Anna Elżbieta KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
ZŁOTOWSKI Kosma Tadeusz KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
ADAMOWICZ Magdalena KKW KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI
ARŁUKOWICZ Bartosz Adam KKW KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI
BALT Marek Paweł KKW KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI
BELKA Marek Marian KKW KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI
BUZEK Jerzy Karol KKW KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI
CIMOSZEWICZ Włodzimierz KKW KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI
DUDA Jarosław KKW KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI
FRANKOWSKI Tomasz KKW KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI
GRÄFIN VON THUN UND HOHENSTEIN Róża Maria KKW KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI
HALICKI Andrzej Witold KKW KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI
HETMAN Krzysztof Andrzej KKW KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI
HÜBNER Danuta Maria KKW KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI
JARUBAS Adam Sebastian KKW KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI
KALINOWSKI Jarosław KKW KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI
KOPACZ Ewa Bożena KKW KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI
LEWANDOWSKI Janusz Antoni KKW KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI
LIBERADZKI Bogusław Marian KKW KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI
MILLER Leszek Cezary KKW KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI
OCHOJSKA-OKOŃSKA Janina Maria KKW KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI
OLBRYCHT Jan Marian KKW KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI
SIKORSKI Radosław Tomasz KKW KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI
ŁUKACIJEWSKA Elżbieta Katarzyna KKW KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI
BIEDROŃ Robert KW WIOSNA ROBERTA BIEDRONIA
KOHUT Łukasz Marcin KW WIOSNA ROBERTA BIEDRONIA
SPUREK Sylwia Iwona KW WIOSNA ROBERTA BIEDRONIA
źródło:PKW

Jak głosowały regiony?

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do europarlamentu w woj. śląskim w dużej mierze dzięki zwycięstwu w mniejszych miejscowościach, z rekordowym poparciem na Żywiecczyźnie oraz na północy regionu. W większości dużych miast zwyciężyła Koalicja Europejska.

W miastach była też najwyższa w woj. śląskim frekwencja – rekordowa w Katowicach, gdzie głosowało ok. 52,7 proc. uprawnionych, a także w Bielsku-Białej (52,3 proc.) oraz powiecie bielskim i Tychach, gdzie w głosowaniu wzięła udział ponad połowa wyborców. W Częstochowie, Gliwicach oraz powiatach pszczyńskim i mikołowskim było to niespełna 50 proc.

Najmniej osób głosowało w powiatach: raciborskim (35,2 proc.) i lublinieckim (39,7 proc.) oraz w Zabrzu, gdzie frekwencja wyniosła 37,8 proc. W całym regionie w wyborach wzięło udział 45,86 proc. uprawnionych do głosowania.

W okręgu śląskim niedzielne wybory wygrało PiS (43,25 proc.), przed KE (40,24 proc) i Wiosną (5,82 proc.). Kolejne miejsca zajęły komitety: Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy – 4,61 proc., Kukiz’15 - 3,80 proc., Lewica Razem - 1,18 proc. oraz Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski - 1,10 proc. Po trzy mandaty w regionie zdobyły PiS i KE, jeden - Wiosna.

Największy sukces wyborczy PiS zanotowało w powiecie żywieckim, uzyskując poparcie 60,14 proc. wyborców (najwięcej głosów na PiS w tym powiecie padło w Koszarawie - 72,77 proc.), a także w powiecie bieruńsko-lędzińskim, gdzie partia zdobyła 57,82 proc. głosów. PiS uzyskało także ponad połowę głosów w powiatach: pszczyńskim, wodzisławskim, rybnickim, częstochowskim, myszkowskim kłobuckim, lublinieckim, zawierciańskim oraz w Jastrzębiu-Zdroju.

Najsłabszy wynik PiS miał w Gliwicach i Chorzowie (ponad 32 proc.) – w obu tych miastach z ponad 50-proc. poparciem zwyciężyła KE, która wygrała w przeważającej większości dużych miast regionu. W Katowicach poparło ją prawie 49,8 proc. wyborców (wobec 33,3 proc. głosów na PiS), w Sosnowcu i Siemianowicach Śląskich po ok. 47 proc., w Częstochowie blisko 45 proc., w Zabrzu 44,5 proc., w Bielsku-Białej ponad 43,8 proc.

Rekordową przewagę nad PiS KE miała w Wiśle na Śląsku Cieszyńskim – poparło ją tam ponad 67 proc. głosujących, wobec niespełna 19,4 proc. głosów na PiS. W Wiśle, na trzecim miejscu, Konfederacja nieznacznie wyprzedziła Wiosnę, jednak obydwa ugrupowania znalazły się w tym mieście pod progiem wyborczym.

Najmniejsze poparcie dla KE zanotowano w powiatach: żywieckim (niespełna 26,3 proc.), bieruńsko-lędzińskim (27,4 proc.), a także myszkowskim, częstochowskim, pszczyńskim i rybnickim oraz w Jastrzębiu-Zdroju (rzędu 29-31 proc.).

Spośród większych miast woj. śląskiego, oprócz Jastrzębia-Zdroju (prawie 53,6 proc.), PiS wygrał w Rybniku (46,1 proc.), Rudzie Śląskiej (45,1 proc.) i Mysłowicach (prawie 43,7 proc.). Prawdopodobnie rekordowy w regionie odsetek głosów na PiS - 77,72 proc. - zanotowano w gminie Niegowa w powiecie myszkowskim.

W Zagłębiu Dąbrowskim, gdzie w miastach z reguły wygrała KE, najlepsze w regionie wyniki osiągnęła partia Roberta Biedronia – w powiecie będzińskim Wiosnę poparło 8,79 proc., w Dąbrowie Górniczej 8,71 proc., a w Sosnowcu 7,87 proc. głosujących. Wynik rzędu 6-7 proc. Wiosna miała także w Bytomiu, Tychach, Katowicach czy Siemianowicach Śląskich. Najmniejsze poparcie dla tego komitetu (poniżej 4 proc.) zanotowano w powiatach: lublinieckim, bieruńsko-lędzińskim, kłobuckim i żywieckim, gdzie najwięcej głosów oddano na PiS.

Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy w niektórych miejscowościach woj. śląskiego znalazła się ponad progiem wyborczym, osiągając z reguły niewiele ponad 5 proc. poparcia. Tak było w Jaworznie, Jastrzębiu-Zdroju, Bytomiu, Zabrzu, Gliwicach i powiecie zawierciańskim. Najsłabszy w regionie wynik – poniżej 4 proc. – Konfederacja zanotowała w powiecie częstochowskim.

W żadnym z miast i powiatów woj. śląskiego progu wyborczego nie przekroczył komitet Kukiz’15, najlepsze wyniki (rzędu 4,5-4,6 proc. poparcia) osiągając w powiecie wodzisławskim oraz w Jaworznie, Rybniku i powiecie lublinieckim. Najmniejsze poparcie dla tego komitetu – niewiele ponad 3 proc. – było w Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej, Piekarach Śląskich i Katowicach.

Wieś i małe miasta głosowały na PiS, duże i średnie miasta - na KE

W wyborach do Parlamentu Europejskiego mieszkańcy wsi i małych miast najczęściej głosowali na PiS, a średnich i dużych miast - na Koalicję Europejską - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Ipsos dla TVP, TVN i Polsat.

Z sondażu wynika, że wśród mieszkańców wsi PiS uzyskało 56,3 proc. poparcia, 38,7 proc. w miastach do 50 tys. mieszkańców, 36,4 proc. w miastach 51-200 tys., 31,6 proc. w miastach zamieszkałych przez 201-500 tys. oóśb, a 27 proc. w miastach powyżej 500 tys. osób.

Na KE najwięcej głosów - 51,0 proc. - oddali mieszkańcy miast z liczbą ludności między 201-500 tys., 50,4 proc. - z miast powyżej 500 tys. ludzi; 42,8 proc. z miast do 50 tys.; 42,7 - z miast z liczbą mieszkańców od 51 do 200 tys.; najmniej głosów - 27,5 proc. - oddała wieś.

Wiosna najwięcej głosów uzyskała w miastach powyżej 500 tys. - 10,2 proc.; 7,4 proc. głosów oddały miasta 51-200 tys.; 6,7 proc. głosów oddali mieszkańcy miast do 50 tys.; 6,5 proc. z miast zamieszkałych przez 201-500 tys. ludzi; na wsiach to ugrupowanie uzyskało 4,9 proc. poparcia.

Konfederacja najwięcej, czyli 8,0 proc. głosów uzyskała w miastach 51-200 tys. oraz do 50 tys., uzyskując tam 6,0 proc. głosów. W miastach powyżej 500 tys. ludzi oddano 5,9 proc. głosów, a w miastach z liczbą ludności między 201-500 tys. - 5,6 proc. Najmniej głosów oddała wieś - 5,5 proc.

Wśród wyborców z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym, najwięcej głosów uzyskało PiS - odpowiednio 69,9 proc. oraz 64,4 proc.; w tych grupach Koalicja Europejska uzyskała odpowiednio 17,5 i 24,3 proc.

Wśród wyborców z wykształceniem średnim i pomaturalnym najwięcej poparło PiS - 43,4 proc., natomiast Koalicja uzyskała 37,7 proc. Osoby z licencjatem i wykształceniem wyższym najczęściej wybierały Koalicję Europejską - 50,7 proc.; PiS w tej grupie uzyskało 26,4 proc. poparcia.

Jeśli chodzi o poparcie dla Wiosny, to 9,0 proc. głosów oddali wyborcy z wykształceniem licencjat i wyższym, a 6,3 proc. - ze średnim i pomaturalnym. Wśród osób z podstawoym i średnim zawodowym Wiosnę poparło odpowiednio 3,8 oraz 3,3 proc.

7,1 proc. osób z wykształceniem licencjat i wyższe poparło Konfederację oraz 6,7 proc. wyborców ze średnim i pomaturalnym. Wśród osób z wykształceniem podstawoym i średnim zawodowym Konfederację poparło 4,8 proc. oraz 3,7 proc.

Wśród rolników najwięcej głosów oddano na PiS - 70,1 proc., podobnie w grupach: robotników (56,6 proc.), emerytów i rencistów (53,4 proc.) oraz bezrobotnych (50,9 proc.).

W grupach zawodowych: osoby zajmujące stanowiska dyrektorskie, kierownicze i specjaliści 52,6 proc. zdobyła KE, podobny wynik uzyskała wśród właścicieli i współwłaścicieli firm - 51,4 proc.; ponadto, w grupie pracownicy administracji i usług uzyskała 42,4 proc. poparcia, a emeryci i renciści - 39,0 proc.

Uczniowie i studenci najwięcej głosów oddali na Kolację Europejską (28,3 proc.); w tej grupie PiS uzyskało 25 proc., Wiosna 17,2 proc., a Konfederacja 16,8 proc.

Jak długo trwa kadencja Parlamentu Europejskiego?

Kadencja PE trwa 5 lat. W Polsce wybory do europarlamentu po raz pierwszy odbyły się w 2004 roku, tuż przed oficjalnym wejściem Polski do Unii Europejskiej. Podczas pierwszych wyborów zwyciężyła Platforma Obywatelska, zdobywając 15 mandatów. Za nią uplasowały się Liga Polskich Rodzin (10 mandatów) i PiS ( 7 mandatów). W tym roku wybory do PE w Polsce były organizowane pod raz czwarty,

Jaką rolę pełni PE w Unii?

Parlament Europejski ma reprezentować obywateli Unii Europejskiej. To on decyduje o większości unijnego prawa. Tworzy je na równi z Radą Unii Europejskiej i Komisją Europejską. Europarlament ma uprawnienie do przyjmowania aktów prawnych i wprowadzania do nich zmian, może blokować umowy unijne i wpływać na podział pieniędzy z budżetu Unii Europejskiej. Czytaj więcej TUTAJ.

Parlament Europejski jest jedyną instytucją Unii Europejskiej, której członkowie są wyłaniani w bezpośrednich wyborach przez obywateli państw członkowskich UE. Udział w głosowaniu na europosłów stanowi więc jedną z nielicznych opcji wywierania wpływu na decyzje dotyczące całej Wspólnoty.

W skład Parlamentu Europejskiego wchodzi 751 posłów: 750 przedstawicieli z krajów UE oraz przewodniczący PE. Siedziba PE mieści się w Strasburgu. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego jest wybierany na odnawialną 2,5-letnią kadencję. Od 2017 roku przewodniczącym PE jest Antonio Tajani.

Ile zarabiają europosłowie?

Deputowani do Parlamentu Europejskiego nie reprezentują swój kraj, są oni przedstawicielami wszystkich społeczeństw Unii Europejskiej. A więc posłowie z Polski będą działać na rzecz całej Wspólnoty, uczestnicząc w podejmowaniu decyzji nieodnoszących się do kraju, z którego pochodzą.

Wynagrodzenie europosła stanowi 38,5 proc. podstawowego wynagrodzenia sędziego Trybunału Sprawiedliwości, a więc posłowie nie mogą decydować o własnym wynagrodzeniu. Według danych z lipca 2018 roku, miesięczna pensja deputowanego wynosi 8 757,70 euro. Po potrąceniu unijnego podatku i składki ubezpieczeniowej, wynagrodzenie wynosi 6 824,85 euro.

Wysokość diety europosła

Posłom w PE przysługuje ryczałtowa dzienna dieta w wysokości 313 euro. Koszty na dietę przysługują, jeżeli poseł uczestniczy w posiedzeniu Parlamentu Europejskiego, komisji Parlamentu Europejskiego czy frakcji partyjnej, co łącznie stanowi 16 dni miesięcznie.

Europosłom przysługuje też dofinansowanie na działanie biur krajowych oraz środki na pokrycie kosztów podróży.

>>> Czytaj też: Wybory do Parlamentu Europejskiego. W jaki sposób głosy przeliczane są na mandaty?