Jak wskazał resort przedsiębiorczości w środowym komunikacie, wiceminister Marcin Ociepa spotkał się w Dosze z ministrem handlu i przemysłu Kataru – Ali bin Ahmed Al Kuwarim, aby rozmawiać o nowych możliwościach współpracy. "Obszary szczególnie perspektywicznie w relacjach gospodarczych pomiędzy dwoma krajami to technologie finansowe, usługi budowlane i transport oraz produkcja żywności" - podkreślono.

Dynamiczny rozwój gospodarczy Polski i Kataru sprzyja zacieśnieniu polsko-katarskich relacji handlowych - ocenił cytowany w komunikacie wiceminister Ociepa. "Chcielibyśmy, aby Katar dołączył do grona państw, z którymi Polska prowadzi wielopłaszczyznową współpracę gospodarczą" - zaznaczył.

Jak przypomniał resort, w 2018 r., PKB Polski zwiększył się w skali roku o 5,1 proc., po wzroście o 4,8 proc. w 2017 r., "co stanowiło jeden z najlepszych wyników w UE".

"Czyni to Polskę wyjątkowo atrakcyjnym partnerem gospodarczym w Unii. Z kolei Katar – silne gospodarczo państwo regionu - dzięki umowie między PGNiG a Qatargas Operating Company Ltd. stał się strategicznym partnerem w dywersyfikacji dostaw gazu na potrzeby Polski" - napisano.

W 2009 r. podpisano umowę, na mocy której Qatargas ma przez 20 lat dostarczać PGNiG 1 mln ton skroplonego gazu (LNG), czyli prawie 1,4 mld m sześc. gazu rocznie. W czerwcu 2017 r. PGNIG podpisało umowę dodatkową tego długoterminowego kontraktu. Zgodnie z nią Qatargas będzie dostarczać PGNiG 2 mln ton LNG rocznie, co odpowiada ok. 2,7 mld m sześc. gazu. W latach 2018-20 dostawy są jeszcze większe: wyniosą 2,17 mln ton LNG rocznie, czyli ok. 2,9 mld m sześc. gazu.

Według Ociepy współpraca dwustronna w obszarze finansowym ma szanse stać się kolejnym, po współpracy energetycznej, filarem polsko-katarskich relacji gospodarczych, "których dynamikę pokazuje wzrost wolumenu handlu w 2018 r. do poziomu ponad 3,6 mld zł" – powiedział.

Jak podało MPiT w 2017 r. polski eksport do Kataru wyniósł 71,5 mln dol., a import prawie 500 mln dol. Podkreślono, że nierównowaga w wymianie handlowej, która rozpoczęła się w 2016 r. wraz z dostawami LNG do Polski, stanowi jedno z najważniejszych wyzwań w relacjach gospodarczych z Katarem. (PAP)

autor: Magdalena Jarco