Wicekonsulat Węgier we Wrocławiu będzie stanowił część Konsulatu Generalnego Węgier w Krakowie. Placówką pokieruje dyplomata węgierski Sandor Nedeczky, który był już przez cztery lata konsulem w Krakowie.

„Polska i Węgry to dwa przyjacielskie i braterskie narody, które zawsze w historii mogły na siebie liczyć, dwa narody, które szanują swoją historię, dziedzictwo religijne i kulturalne i mocno trzymają się swoich tradycji” - mówił minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto podczas czwartkowej uroczystości.

Minister zwrócił uwagę, że konsulat we Wrocławiu, jest drugim po Niemczech, konsulatem zawodowym. „Przedstawicielstwo konsularne pełni ważną rolę w rozwijaniu stosunków gospodarczych i kulturalnych. W ubiegłym roku obroty handlowe między naszymi krajami wyniosły ponad 10 mld euro. Dla Węgier Polska stała się czwartym najważniejszym partnerem gospodarczym, a południowa część Polski i region dolnośląski ma w tym duży udział – zauważył Szijjarto.

Jak zaznaczył, otwarcie przedstawicielstwa Węgier właśnie we Wrocławiu było spowodowane tym, że w mieście zarejestrowanych jest 300 tys. firm, w tym wiele startupów. „Ponadto Wrocław jest silnym ośrodkiem naukowym, a także trzecim najważniejszym miastem w Polsce z punktu widzenia usług. Węgierski Wizzair jest jednym z najważniejszych partnerów wrocławskiego portu lotniczego” – dodał węgierski minister.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podkreślił, że naród polski i węgierski zawsze łączyły wyjątkowe stosunki. "Mam nadzieję, że obecność węgierskiego przedstawicielstwa stworzy nowe możliwości promocji Wrocławia na Węgrzech oraz będzie sprzyjać nawiązywaniu kontaktów biznesowych pomiędzy Dolnym Śląskiem a Węgrami” – zaznaczył.

Minister do spraw pomocy humanitarnej Beata Kempa podkreśliła, że otwarcie węgierskiego wicekonsulatu to kolejny ważny akcent w rozwijających się stosunkach polsko-węgierskich. „Wzajemne obroty gospodarcze lawinowo rosną. W związku z tym myślę, że ożywienie działalności również konsularnej w zakresie współpracy gospodarczej, szczególnie regionów, jest niezwykle ważne. Dolny Śląsk jest regionem dynamicznie rozwijającym się i te kontakty mogą zaowocować dalszą współpracą gospodarczą. To bardzo ważne dla biznesu dolnośląskiego, ale też polskiego i węgierskiego" – powiedziała Kempa.

Konsul Generalna Węgier w Krakowie Adrienne Kormendy podkreśliła, że powodem otwarcia nowej placówki konsularnej we Wrocławiu jest przede wszystkim umocnienie kontaktów z Dolnym Śląskiem. „Region ten ma bogatą historię w kontaktach z Węgrami i my teraz chcemy te kontakty wzmacniać. Chcemy promować Węgry na terenie Dolnego Śląska, ale również promować Dolny Śląsk na Węgrzech” – zapowiedziała.

Siedziba wicekonsulatu Węgier we Wrocławiu znajduje się w biurowcu przy ul. Łaciarskiej 4.

We Wrocławiu działają 23 konsulaty. Tylko Konsulat Generalny Niemiec i Węgier pełnią funkcję oficjalnego przedstawicielstwa dyplomatycznego, pozostałe placówki są konsulatami honorowymi takich państwa jak Francja, Austria, Chile, Meksyk, Słowacja, Ukraina i Czechy.

>>> Czytaj też: Wyspy są ciągle ziemią obiecaną dla Rumunów i Bułgarów. Ale tylko dla nich