Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,19 proc. do 26 228,43 pkt. S&P 500 zwyżkował o 0,21 proc. do 2873,40 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 0,60 proc. do 7895,55 pkt.

Producenci podzespołów komputerowych zyskiwali po informacjach nt. negocjacji handlowych - Advanced Micro Devices rósł o 10 proc., a Micron Technology poszedł w górę o 5 proc.

Akcje Caterpillar spadły lekko, po tym jak Deutsche Bank obniżył rekomendację dla akcji spółki do „trzymaj” z „kupuj”.

„Zsynchronizowany globalny wzrost załamał się, cykl gospodarczy w Chinach powoli spowalnia (i nadal będzie słabł pomimo pojedynczego pozytywnego wyniku w tym tygodniu), europejska gospodarka zwalnia bardziej niż oczekiwano, a USA są przesycone sprzętem budowlanym” – napisano w raporcie DB.

Reklama

Akcje Gamestop spadły o 5 proc., bowiem przychody kwartalne spółki były niższe od oczekiwań. Firma ostrzegła też przed potencjalną stratą w bieżącym kwartale w związku ze spowolnieniem sprzedaży.

Doradca ekonomiczny Białego Domu Larry Kudlow powiedział w środę, że umowa "jeszcze nie jest gotowa", ale wyraził "nadzieję na zbliżenie się" do porozumienia w tym tygodniu.

W środę do Waszyngtonu przyleciał wicepremier Chin Liu He, by prowadzić kolejną turę rozmów handlowych USA-Chiny. Kudlow powiedział, że delegacja chińska zostanie w USA przez trzy dni lub dłużej, jeśli będą postępy w rozmowach.

We wtorek dziennik „Financial Times” podał, że obie strony doszły już do porozumienia w większości spornych kwestii – obecnie trwają rozmowy nad mechanizmami wprowadzania i egzekwowania porozumienia.

Według „FT” Chiny domagają się od USA zniesienia obowiązujących ceł, a Waszyngton chce, by Pekin przystał na proponowane warunki egzekwowania postanowień umowy.

Wiceprezes ds. międzynarodowych w Amerykańskiej Izbie Handlowej Myron Brilliant powiedział dziennikarzom „FT”, że 90 proc. umowy jest sfinalizowane, ale ostatnie 10 proc. pozostaje najtrudniejszą częścią negocjacji i wymagałoby kompromisów po obu stronach.

USA i Chiny zanotowałyby „spore” straty w produkcji przemysłowej, ponieważ produkcja przeniesie się w kierunku Meksyku, Kanady i Azji Wschodniej, jeśli cła zostałyby podniesione do 25 proc. na wszystkich towarach przepływających między dwoma krajami - podał Międzynarodowy Fundusz Walutowy w kwietniowym raporcie gospodarczym.

„Do pewnego stopnia umowa handlowa znajduje się już w wycenach akcji” - powiedział Peter Cardillo, główny ekonomista Spartan Capital Securities. „Umowa handlowa to będzie zwycięstwo Stanów Zjednoczonych i gospodarki światowej” - dodał.

Wskaźnik aktywności w usługach w USA w marcu spadł do 56,1 pkt., z 59,7 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Oczekiwano 58,0 pkt.

W firmach w USA przybyło w marcu 129 tys. miejsc pracy - wynika z raportu prywatnej firmy ADP Employer Services. Oczekiwano 175 tys. (PAP)