ikona lupy />
Piotr Marczuk, dyrektor polityki korporacyjnej w Microsoft. / DGP
Tak samo jak w ostatnich latach będziemy się zmagać z rosnącymi wyzwaniami i zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Tak samo jak dziś będziemy transformować cyfrowo nasze produkty, procesy biznesowe, sposoby dotarcia do klientów i wsparcie dla naszych pracowników. A więc tak samo..., tylko dużo szybciej, dogłębniej, wszechstronniej i bardziej efektywnie.
Reklama
Będzie podobnie, ale zupełnie inaczej, chociażby z powodu rosnącej roli i wpływu sztucznej inteligencji na nasze życie społeczne i gospodarcze. Kiedy mówimy o autonomicznych pojazdach, myślimy o zastosowaniu AI oraz o koniecznej szybkości przesyłu olbrzymich ilości danych. Kiedy myślimy o chirurgii czy, szerzej, o medycynie przyszłości, potrzebujemy wsparcia inteligentnego computingu i nowej generacji łączności, zdolnej do superszybkiego i bezpiecznego przesyłu danych pacjenta. Kiedy mowa o internecie rzeczy, wydaje się, że jego pełna realizacja i uzyskanie korzyści z połączonych urządzeń będzie osiagalne dopiero w erze AI i 5G. 5G będzie dla sztucznej inteligencji nowoczesnym i zdrowym krwioobiegiem, dzięki któremu wsparcie czy dostarczenie możliwości rozwoju dla nas jako obywateli, społeczności i biznesu będzie szybsze i skuteczniejsze.
Wyzwaniem na pewno będzie zrównoważony rozwój, gdyż oprócz powyższych korzyści możemy spodziewać się powszechniejszych i szybciej rozprzestrzeniających się cyberzagrożeń i tu będzie pole do działania dla odpowiedzialnych dostawców technologii 5G i rozsądnych regulatorów. ©℗